Pelkään aivan suunnattomasti työkkäriä ja Kela.
Nyt sain uuden TE toimisto virkailija, tosi kiva ja mukava mutta aktiivinen sellainen. Kokoajan valehtelen kuinka ahkera olen. Todellisuudessa olen erittäin työkyvytön, hukassa ja sekasin vaikka siltä en näytä. Minusta ei ole tällä hetkellä työhön, tajusin itsekkin tilannetta.
Jos menetän työmarkkinatuen niin millä maksan vuokran? Pitääkö jäädä kodittomaksi? Minulla on pientä säästöä mitä tulen käyttää yhteen toimeenpiteseen yksityisellä, en voi sitä käyttää.
Kommentit (3)
Hae ihmeessä sairaslomaa jos tunnet ettet ole työkykyinen. Täytyy hakea toimeentulotukea paikkaamaan menetettyjä tuloja jos ei muuta tuloa ole.
Jos jostain syystä menetät työmarkkinatuen, niin voit hakea toimeentulotukea. Täysin tulottomaksi ei jää kukaan.
Ole rauhassa ja koita saada itsesi kuntoon. Ole armollinen itsellesi ja koita olla pelkäämättä. Asioilla on tapana järjestyä. Tsemppiä!
Siis lisään, minulla on erittäin vakava krooninen masennus joka vastoinkäymisten takia pahentunut.