Oletko ylpeä sulkeutuneisuudestasi ja siitä, ettet puhu koskaan naapureille etkä kiitä asiakaspalveluhenkilöitä?
Kommentit (10)
Miksi ihmeessä pitäisi lätistä ihmisten kanssa jotka eivät kiinnosta?
Ja oikeesti olen kyllä sitä mieltä, että etenkin työmatkat, kun saan rauhassa istua möllöttää bussissa, niin se on tosi rauhoittava hetki, kun ei tartte puhella kenenkään kanssa. Siinä " valmistautuu" joko töihin tai kotiin menoon.
Myöskin kampaajalla tykkään olla hissukseni. Kohteliaisuudesta vaihdan pari sanaa, mutta ei mulla ole tarvetta elämäntarinoitani kertoa ventovieraalle, sitä varten on YSTÄVÄT. Jos kampaaja on utelevaa tyyppiä, vaihdan kampaajaa.
Ja lätinän voi hoitaa Todella Nopeasti.
" olipas kuuma päivä, eikö ollutkin?"
ap
Minusta siinä ei ole mitään kohteliasta, että joku tulee minulle lätisemään säästä tms. jonnin joutavaa.
Kohtelias voi olla muutenkin. Kaupassa ym. paikoissa kiitän ja toivotan hyvää viikonloppua tms.
Naapurille nyökkään tervehdyksen.
Olen saanut vuosien mittaan hyviä juttukavereita pankista,tietystä kaupasta,videovuokraamosta ym
niin on vähän outoa jos joku on ultrajuro eikä ikinä mitään sano.
Kuten vaikka hississä jos joku vaan mulkkaa kenkiinsä tai painaa nappia mahd nopsaan " ettei vain kukaan ehdi samaan kyytiin" tai laukkaa ovesta ulos suunnilleen niin, että takana tuleva saa naamalleen... Ei anna kovin hyvää vaikutelmaa.
Kelasin vaan, että kyllä noi jurottajat erottaa ihan täällä Hgissäkin. Mikään yltiösosiaalinen en ole, vaikka puhunkin jotain naapureille (sanan, pari).
Vierailija:
niin on vähän outoa jos joku on ultrajuro eikä ikinä mitään sano.Kuten vaikka hississä jos joku vaan mulkkaa kenkiinsä tai painaa nappia mahd nopsaan " ettei vain kukaan ehdi samaan kyytiin" tai laukkaa ovesta ulos suunnilleen niin, että takana tuleva saa naamalleen... Ei anna kovin hyvää vaikutelmaa.
Kelasin vaan, että kyllä noi jurottajat erottaa ihan täällä Hgissäkin. Mikään yltiösosiaalinen en ole, vaikka puhunkin jotain naapureille (sanan, pari).
Mulla kiire. Yksinkin painan nappia mahd pian ja juoksen ulos rapusta. Jos joku naapuri ei pysy kyydissä, se ei ole mun vika. Miksi pitäisi odotella? Jos nyt ihan lähellä on, niin pidän kättä hissin oven välissä ja otan kyytiin. Moikkaan takaisin, oma-aloitteissesti en. Kiitän kaupassa ja tervehdin.
Siis ilmeisesti käytöstapoja ei ole edes sen vertaa, että tietäisi mikä on kohteliasta ja mikä ei...
mut en häpeäkään, paitsi tota vikaa