Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Seksi
saako opiskella ja miten käy tukien kanssa
20.06.2006 |
minulla on vakituinen toimi josta olen nyt hoitovapaalla eli voinko mennä opiskelemaan esimerkiksi iltakouluun? Miten on ,saanko kotihoidontukea jos lapsi isän hoidossa illat? ja muut tuet?
Kommentit (2)
jos lapsi ei ole kunnallisessa hoidossa. Opintotuesta en tiedä. Se riippuu niin siitä onko opiskelu päätoimista vai sivutoimista. Jos on päätoimista en ole myöskään varma tulisiko hoitovapaa muuttaa opintovapaaksi?
Itse olen aina äitiys- ja hoitovapaa jaksojen aikana opiskellut, mutta olen tehnyt sitä myös työssä ollessani ja siis sivutoimisena. Lähinnä avoimessa yliopistossa erilaisia kursseja. Olen siis saanut aina hoitovapaiden aikana normaalisti kotihoidontuen.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Seksi
että opintorahassa saa tienata tukikuukausina 505¿, ja kotihoidontuki lasketaan tuloiksi. Kannattaa olla tarkka, ettei joudu maksamaan takaisin opintorahaa.