Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ei huvita puhua omista henk.koht asioista edes lääkärille.

Vierailija
09.01.2020 |

En soittaisi mihinkään kriisipuhelimeen vaikka olis mikä hätä minulla. Ymmärrän, että se on toisille tarpeen, mutta jotenkaan ei vaan huvita puhua kellekkään "tuntemattomille" omista henkilökohtaisista vaikeista asioista.
Ei edes muodollisille psykiatrian/psykologian ammattilaisille.
Koen, etten hyödy heistä mitään ja inhottavaa on puhua omista asioista. En kehtaa kaikkea edes kertoa. Todella rasittavaa käydä ja kertoa omia kuulumisiaan.
Kiusallista.
En edes kaikille tutuille haluaisi puhua.

Ongelmana on, että joudun puhumaan asioista, mutta se on alkanut tuntuu inhottavalta. En pysty kaikkea kertomaan ja ärsyttää, kun on pakko mennä psykiatrian polille. Vielä viisi käyntiä olisi eräs hoitojuttu.
Olen käynyt monissa jutuissa puhumassa, usein on vaihtunut henkilökuntaa, mutta silti ei huvita edes samalle puhua.

Jotenkaan ei vaan jaksaisi tai haluttaisi puhua mitään kellekkään, tuntuu ettei siitä ole mitään hyötyä. Inhottaa puhua "vieraille" vaikka olisi ns.jo tuttu sairaanhoitaja/terapeutti/psykologi ym.

Olen jo parisen vuotta käynyt puhumassa ja nyt on alkanut rasittamaan toden teolla. Aloitin vieläpä terapian, mutta en usko jotenkaan siihen. En usko, että höpisemällä ongelmat lähtisi. En enää.
Turhauttaa vaan. Ei kiinnostaisi yhtään.
Muutenkaan en vaan jaksa enää yhtään mitään.

Onko kellekkään tullut joskus samanlaisia fiiliksiä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
09.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko puhua omista asioista, jotta saa tarpeellisia taloudellisia tukia, kun ei ole työ/opiskelukunnossa. Jotenkaan ei huvittaisi koskaan enää mennä töihin tai kouluun. Ei huvita mikään. Masennusta on ja paljon.

Toki tiedän sen, että on vielä palattava veronmaksajaksi, mutta nyt ei ole vielä voimia. Ei kiinnostaisi mikään.

Olisi kiva vaan erakoitua loppuelämäksi jonnekkin. Ei jaksa ihmisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla