Olen käynyt pari kk terapiassa muttei ainakaan vielä ole tuntunut että siitä olisi hyötyä
Tai no aina yhden session jälkeen saattaa olla hetken kevyempi olo..
Kauan pitää käydä että vaikuttaa
Kommentit (6)
Perinteinen terapia on 99% ajan haaskausta. Miksi? Siksi että siinä keskitytään vain vatvomaan ONGELMIA ja MENNEISYYTTÄ.
Paljon fiksumpaa on keskittyä RATKAISUIHIN ja TULEVAISUUTEEN. Eli mitä haluat ja miten sen saat. Ja paras keino tähän on coaching yhdistettynä NLP-tekniikoilla niin, että itse löydät ne tavoitteet ja ratkaisut ammatticoachin avustuksella.
Riippuu syystä miksi olet hakeutunut terapiaan, itse koin hyötyjä kuukauden jälkeen. Koetko että sinulla ja terapeutilla synkkaa?
Sama kokemus. Terapeutti voi yrittää myötäelää, mutta ei voi poistaa ongelmaa (parantumaton sairaus). En ymmärrä, miten minun olisi koskaan tarkoitus voida paremmin, kun elämänlaatu on pysyvästi heikentynyt eikä mikään sitä palauta. Ehkä ajan kuluessa unohtuu, että on joskus ollut hyvä elämä ja ei jaksa enää v*tuttaa niin paljon 24/7, mitään muuta "ratkaisua" ei tähän oikein ole.
Itse kävin 1,5 vuotta masennuksen takia enkä kokenut saavani oikein minkäänlaista apua siitä. Enemmän mua auttoi esim. elämäntapojen muuttaminen terveellisempään suuntaan. Mutta vaikka se ei joidenkin ihmisten kohdalla toimi, ei se tarkoita että se täysin hyödytöntä olis. Terapian vaikutusta on kuitenkin tieteellisesti tutkittu todella paljon. Ja ap, pari kk on aika vähän aikaa. Kannattaa ehkä kuitenkin jatkaa vaan.
Paranna itsesi ho’oponopono menetelmän avulla. Ihan itse. Vanha havaijilainen tapa, ei ole nyt mistään ihmehoidosta kyse vaan eri tavasta ajatella ja ratkoa vastoinkäymisiä. Auttaa paremmin kuin terapia, kirjan saa kirjastosta ilmaiseksi jonka avulla voi aloittaa kokeilut.
Olen käynyt nyt ensimmäisen VUODEN terapiassa ja tuntuu ettei siitä ole ollut juuri hyötyä - vaikka tiedän että on ja on tässä jotain tapahtunutkin.
Se mikä on vaatinut monta vuotta tullakseen, ei voi hetkessä lähteäkään!!!