Mikä on lempi rakennuksesi helsingissä? ov
Kommentit (36)
Tämä ei ollut ov, joten en vastaa.
Olen ollut yhden kesän töissä Helsingissä, mutta en muista pitäneeni yhtään rakennusta erityisen viehättävänä, en myöskään niitä jotka on rakennettu myöhemmin (kuten Oodi). Jos nyt jotain on pakko sanoa, niin Kasvimuseon rakennus Kaisaniemessä, en tiedä mikä ko. rakennuksen virallinen nimi on.
Ensimmäisenä tulee mieleen Franzenia Kalliossa. Ei taida enää olla yliopiston rakennus.
Vierailija kirjoitti:
Asemapäällikönkatu 3 😍😍😍
Joo, tämä rakennus on ilo silmälle!
https://img.ilcdn.fi/YVfW2NIuYLr_AAY7cBy_OQAA9dU=/full-fit-in/2048x/img…
Vierailija kirjoitti:
Merihaan kerrostaloidylli.
Tulin siitä juuri ohi. Valot loistivat ikkunoista, talojen mustat siluetin piirtyivät taivasta vasten ja jokaisen talon katolla oli valkoisena hohtava ”katos”. Se OLI kaunista. Erittäin kaunista.
Eliel Saarisen Hollantilaisentie 12-20.
Viehättävä Malmin asemakompleksi.
Vierailija kirjoitti:
Linnunlaulu
Mikä niistä? Niitä on useampia, niitä kutsutaan Linnunlaulun huviloiksi koska isännät kotiuituvat monesti vasta siihen aikaan.
Kirurginen sairaala. Kaunis ja kiehtova, mitä kaikkea niiden seinien sisälle onkaan kätkeytynyt ja kätkeytyy?
Mulla olikin hämärä muistikuva, että Franzenia olisi nykyään päiväkotina, ja onhan se! Löysin Hesarin jutun, jossa oli kuvia sisältäkin. Franzeniassa oli minun opiskeluaikanani suomalais-ugrilaisten kielten laitos, ja tein siellä sivuaineopintoja. Ihana, hiljainen paikka. Tuli vähän sinne ikävä. Nyt tietenkin aivan erilainen meno!
Kun et kerran vaivaudu kirjoittamaan kunnolla, niin minä en vaivaudu vastaamaan.