Pulikointi allas
Minkälaista vettä ootte altaaseen laittanu, siis lämmintä vai annatteko auringon lämmittää? Ootteko lämpötilaa mitannu? Meillä amme oli kauan auringossa ja se oli vähän alle 25-asteista. Kovin innolla muksu siellä läträsi varmaan vajaan tunnin, välillä vähän lämmiteltiin mut sit kinus takas joten sit riisuttiin taas... Kiva vaan jos viihtyy, äitiä vaan mietitytti et voiko siitä tulla helposti kipeeks tällä helteellä jos vesi on liian viileetä (mikä on liian viilee?) tai voiko tulla pissatulehus? VUodenikäinen tuskin tulee pois jos vesi on hieman liian viileetä jos se altaassa vaan viihtyy eikä osaa sanoa onko kylmä. Miten teillä muilla? Rajoitatteko pulikointia, mittaatteko lämpöä, lisäättekö kuumaa vettä et ois kylpyveden lämpöistä (äkkiä se ulkona jäähtyy...), pulikoivatko teidän lapset nakuna... Pulikointikokemuksia siis!
Kommentit (2)
vaan annetaan lasten uida useampi päivä peräkkäin. Välillä ei lisätä vettä vaan lapset lämmittelemään kun näyttävät että on kylmä. En ole vesiä mittaillut koskaan vaan laittanut ihan semmoista haaleeta mitä hanasta on tullut. Hieman viileetähän on luonnonkin vesissä eikä ainakaan meillä lapset ole kesällä uimisesta kipeeksi tuleet. Tänäänkin 1v. ui lammessa kolme tuntia putkeen ja sitten oli pakko hakea pois kun oli lähdettävä kotiin. Ei ollut kylmä kun koko ajan touhusi ja liikkui. Omassa piha-altaassa saattaa vuosikas pulata aamusta iltaan ja kyllä meidän napero ainakin osaa tulla pois kun tulee kylmä.
mutta viime kesästä muistelin et kuopus 11kk oli kylpyammees pihalla ja tuotiin sisältä lämmintä välillä, esikko oli altaas 2v. kuopus otettiin kun huomattiin et kylmä tulee.