Koiranomistajat: miten aiotte varautua uudenvuodenrakettien paukkeeseen?
Uusivuosi lähestyy ja pian alkaa taas ilotulitteiden pauke. Joten miten te koiranomistajat aiotte varautua tähän paukkeeseen? Jotkut koirathan eivät välitä yhtään raketeista, mutta jotkut menevät paniikkiin.
Joten jätätkö koirasi ulkoiluttamatta illalla? Suojaatko tämän kuuloa jollain tavalla? Kerro ihmeessä muillekkin🙂
Kyselen tätä siksi että olen itse aikeissa hankkia koiran, ja en vielä näistä jutuista paljon tiedä...
Kommentit (12)
Vien oman patjan ja koiran pedin ja lelut saunan lauteiden alle. Olemme siellä illan/yön.
Meillä ei ole ikinä ollut paukkuarkaa koiraa joten ei tarvi varautua mitenkään. Kaveri aikoo kuulemma hankkia koiralleen jotain pillereitä eläinlääkäriltä, en tiedä tarkemmin.
Aion mennä puoleltayöltä taas koirien kanssa raketteja katsomaan. Terrierit ei pelkää paukkuja ollenkaan, onhan rotu jalostettu metsästyskäyttöön eikä ampumista säikkyviä ole päästetty lisääntymään. Eipä nuo pelkää kyllä oikeastaan mitään muutakaan, helppoja koiria.
Asun rivitalossa ja ulkoilutan koiran viiden aikaan vain omalla takapihalla. Se tekee siihen pikapissan ja äkkiä sisälle. Sisällä kaikki valot päällä, verhot kiinni ja joka huoneessa telkkari tai radio auki. Olen vain kotona koira kainalossa sängyssä. Aamulla taas pikapissa omalla pihalla. Ekat uudet vuodet oli vähän vaikeita, mutta ei enää.
Ensi vuoden paukuttelua varten vinkki: totuttakaa ne koiranne paukkeeseen vuoden aikana, niin ei tarvitse mussuttaa muiden ilonpidosta sitten aattoyönä.
Ilotulitukset eivät koirani käytökseen ole koskaan silminnähden vaikuttaneet. Tarjotaan kuitenkin paljon rapsutuksia, herkkuja ja läheisyyttä, eikä käydä ulkona pahimman paukkeen aikana.
Meill ei koira onneksi pelkää raketteja edes ulkona ollessaan, mutta lenkitetään silti ajoissa. Käytetään ulkona ennen luvallista tulitusaikaa, silti totta kai monet ääliöt jo räjäyttelevät, vaikka tuon ajan pitäisi olla "turvallista" aikaa ulkoilla. Onneksi tosiaan meidän koira vaan korkeintaan ihmettelee mistä äänii kuuluu, mutta ei ole säikkynyt. Eräs vanhempani tutun koira aikaa sitten ampaisi karkuun lenkillä, kun ennen räjäytysaikaa olivat ulkona ja lähellä pamahti. Onneksi muistaakseni koira löytyi.
Käydään lenkillä jo alkuillasta ja seuraavan kerran sitten yöllä. Pidetään myös ikkunat kiinni ettei pauke kuulu niin paljoa sisälle. No, siinä kaikki.
Varmaan käydään itsekin ampumassa raketteja, sen aikaa tuo koira saa olla.
Muistaakseni joskus olen nähnyt esim. eläinlääkäriasemalla näitä rauhoittavia suihkeita tms. joiden avulla herkemmät koirat ja kissat sietävät pauketta helpommin.:) en tiedä noista sen enempää, kun meillä ei ole koskaan tarvittu
Koira ei välitä raketeista pätkän vertaa. Oman kokemuksen mukaan kissat ovat herkempiä pelkäämään pamauksia kun koirat. Lenkkeilemme muuten normaalisti, mutta koiralla on varalta hihna sekä valjaissa että pannassa, jos vaikka joku ampuukin raketin vahingossa kohti ja koira säkähtää. Itse olen enemmän huolissani siitä että joku onnistuu vaikka ampumaan raketin parvekkeelle ja talo palaa, joten en jätä eläimiä yksin kotiin vaikka eivät pelkääkkään.
Aina ei auta koulutus, jos koiralla on ikäviä kokemuksia - meillä toinen koira pelkää ilotulitteita koska sai muutama vuosi sitten papattimaton jalkoihinsa - luvallisen ajan ulkopuolella. Vuosi vuodelta on onneksi hermoillut jo vähemmän, mutta silti vielä pelkää sen verran, että pidetään valot päällä ja telkkari auki. Halutessaan tuo voi mennä saunaan. Hyvin pärjätään, varsinkin tuo nuorempi tuntuisi rauhoittavan vanhempaakin. Uuden vuoden raketit ei meitä haittaa muuten, mutta sitä paukuttelua voisi harrastaa vain luvallisena aikana, täällä pamahti eka tänään heti pimeän tultua - ja muutama pamahdus on kuulunut tässä illan mittaan.
Asun sen verran syrjässä, että ei täällä hirveästi raketteja ole. Koira lenkitetään valoisan aikaan ja illalla ulkoillessa pidetään kiinni. Koira ei ole ainakaan reagoinut läheiseltä ampumaradalta kuuluviin ääniin, joten muutoin en ole asiaan varautunut. Edellinen koirammekaan ei pelännyt raketteja.