HITAS korruptio?
Miten on mahdollista, että yksi isotuloinen on kahminut itselleen näitä asuntoja?
https://www.msn.com/fi-fi/talous/uutiset/hs-100-000-euroa-tienaava-yrit…-–-asuntokriisiä-helpottamaan-luodulla-järjestelmällä-pelataan-yhä-enemmän/ar-AAK5JR0?MSCC=1576322566&ocid=spartanntp
Eihän niitä pitäisi mitenkään saada noin montaa. Tästä pitäisi tehdä rikostutkinta. Korjatkaa, jos olen väärässä.
Kommentit (4)
Varmaan moni saa hitaksia, kun vaan tarjoaa myyjälle muutaman tontun ylimääräistä.
Selvä korruptio case!
Tuohan on ihan selvä juttu, että järjestelmää käytetään väärin. Sen osoittaa suoraan se, että hyvätuloisilla poliitikoilla ja kaupungin työntekijöillä on omistuksessa useita HITAS-asuntoja. Siis asuntoja joiden piti tarjota keski- tai pienituloisille perheille mahdollisuus kohtuuhintaiseen asumiseen halutuilla asuinalueilla.
Mistä ovatkin saaneet lainarahat noihin asuntoihin...ilmeisesti pankitkin pitävät niitä niin pomminvarmoina sijoituksina, että lainaa irtoaa helposti. Sitten kun vielä tuntevat systeemin niin väijyvät myyntiin tulevia tai uusia asuntoja rahoitus valmiina.
Jo se korjaisi tilannetta, että saisi omistaa vain yhden HITAS-asunnon kerrallaan ja jos vielä halutaan kiristää niin estettäisiin vuokralle laittaminen ilman pakottavaa sosiaalista syytä.
Poliisin todellakin tulisi tutkia tämä.