Luottokortin luottoraja
Jos on n. 2500 e bruttona palkkaa ja n. 15 000 lainaa niin mikä on realistinen luottoraja jos hakee uutta luottokorttia pankista missä ei ole ennestään yhtään korttia? 15000 on maksimi mutta varmaan liikaa, voisiko 10000 mennä läpi? Jos ei mene läpi niin voiko rajaa pudottaa pykälä kerrallaan kunnes pankki hyväksyy vai katsovatko siinä vaiheessa ettei luottokorttia myönnetä ollenkaan.
Kommentit (9)
Mihin ihmeeseen tarvitset 10000 luottorajan? Tuolla palkalla riittäisi varmaan 1500, jos senkin loppuun höyläät niin maksukyky ei riitä.
Moraalisaarnana: ei kannata elää velaksi.
Jos hankit korkeakoroista luottokorttia, ne ei hirveästi välitä sun tulotasosta, kunhan on säännöllistä työtä. EN suosittele kulutusluoton ottamista. Tulee halvemmaksi ottaa remonttilaina ym. Parhaiten saat vastauksen soittamalla pankkiin.
Jostain minulla on muistikuva että oletus mikä max. myönnettäisiin olisi 2 x kk-bruttopalkka.
Hakisin noilla tuloilla 5000€. Uskon, että menis läpi. Ainoo vaan, että jos haet esim, 10000€ luottoa ja se ei mene läpi, niin joudut odotetaan 6kk ennen kuin sulle voidaan mitään luottokorttia myöntää... Itsellä käynyt siis näin.. en muista tarkkaa syytä, mutta luotto yhtiöiden käytäntö.
Nyt kuulostaa ikävästi siltä, että sahaat oksaa jolla istut. Mutta vastaukseni: Minä hakisin 1000 euron luottorajaa. Maksaisin laskun aina kuukausittain nollille, jolloin mitään korkoa ei menisi.
Mihin tarvitset noin isoa luottorajaa, kun entistäkin lainaa on noin paljon?
En tajua. Mulla on kuukausinetto 3000 ja kortin luottoraja 2000 euroa. Minusta haet tuloihisi nähden nyt ihan liikaa luottoa. Muistatkos että se pitää maksaa pois KORKOINEEN?
Kellään kokemusta? Pitäisi hakea korttia ja mietin minkä rajan laittaa että olisi realistinen
Ap