Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

18-vuotiaan muistihäiriöt? Apua?

HajamielinenPentu
02.12.2019 |

Musta on tässä pikkuhiljaa tullu ihan älyttömän hajamielinen. Joku aina hukassa, varsinkin avaimet tai puhelin. Teen joitain asioita täysin huomaamattani, enkä muista tehneeni niitä. Tai sitten en muista teinkö jotain vai kuvittelinko vain. Oon pistäny ne aina hajamielisyyden piikkiin, mut nyt alkaa meneen kirjaimellisesti mieli ja terveys, kun tämä pieni ongelma alkaa oikeasti jo haitata elämää.

En tiedä voisko johtua mahdollisesti mahdollisesta masennuksesta, koska sehän aiheuttaa joitain pieniä muistihäiriöitä (?). Tosin enpä ole koskaan kenellekään ammattilaiselle asiasta puhunu, mutta monet on todennu et mulla saattais jonkun asteen masennusta olla.

Oon aika usein hitusen 'masis', mikään ei tunnu kiinnostavan, mitään ei meinaa saada aikaseks, keskittymiskyky olematon, en saa nukuttua kunnolla, oon välillä aivan älyttömän ärtyisä ja on vaan semmonen olo ettei enää jaksais. Sit kans tuppaan eristäytyyn muusta maailmasta ja sosiaaliset tilanteet pelottaa. Mut en sitten tiedä onko se vaan jotain perus 18-vuotiaan 'teiniangstia' tai yritänkö alitajuntaisesti jotenkin romantisoida mt-ongelmia, vai onko jotain oikeesti vialla.

Jo ajatus jollekin ammattilaiselle puhumisesta tuntuu ahdistavalta. En oo oikeastaan koskaan ollu hyvä puhumaan tunteista kenellekään. Pari poikkeusta on ystävissä, jotka on saanu ne pukistettua musta ulos. Mut avautuminen ei vaan onnistu, ei vaikka yrittäisinkin. Kaikki ajatukset vaan hajoo käsiin, enkä saa mitään selkokielistä ulos.

Hyppäsin nyt muistiongelmista johonkin ihan toiseen, muttah.. Voisko kyseessä olla jotain oikeasti vakavaakin taustalla, mitä pitäis sitten pelätä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa (tai siis näin luettuna tekstinä oikeammin näyttää) ihan tutulta, ja usein tuohon samaan kuuluu myös unohtelu kesken lauseen mistä oli puhumassa, eksyminen aiheesta ja kaikenlainen haparointi puheessa sekä yleinen höperehtiminen jne.

Mutta ei siinä mitään Alzheimeria tai Parkinsonia taustalla ole tai ei sellaisia siihen ainakaan välttämättä tarvita.

Oletan, että Sinulla on sama vaiva kuin minullakin: elämässäsi on liikaa kaikkia vaateita ja tekemättömiä hommia, kun pitäisi jaksaa hoitaa opinnot - ilmeisesti olet opiskelija? - tai työt, hankkia ruoka kaupasta, tehdä tai ainakin lämmittää se, latoa astiat tiskikoneeseen, viedä roskapussi, pitäisi jaksaa imuroida, hoitaa virasto- ja sosiaaliturva-anomukset ja yleensäkin tähän sosiaaliturvan saamiseen liittyvä aivan epäinhimillinen anomusten kirjoittaminen sekä ehtojen täyttäminen (Suomi on tässä suhteessa - ja varmaan yleensäkin kaikissa suhteissa - hyvin vihamielinen ja paska maa), ja vielä olisi hyvä jaksaa harrastaakin jotain sekä vähän ulkoilla.

Ei ei, ei tällaista pirukaan jaksa.

Olet perin pohjin uupunut ja ilmeisesti kärsit univajeesta. Ne aiheuttavat juuri tuollaisia oireita.

Jos mahdollista ja jos vain suinkin voit, yritä hellittää vähän tahtia ja edes tilapäisten "lomien" aikana yritä nukkua pidempiä unia ja olla vain jouten. Se on terveyden kannalta hyväksi ja sillä tavalla muistikin tervehtyy.

Vierailija
2/5 |
02.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Stressaantua voi monista asioista, vaikka vähän haastavasta elämäntilanteesta, ja se aiheuttaa juuri tuollaista hajamielisyyttä. En usko olevan syytä huoleen. Voit tietysti pyrkiä kehittämään keskittymiskykyäsi ja muistiasi vaikka lukemalla kirjoja.

Mikäli unohtelu jotenkin pahenee, voit tietysti käydä kertomassa huolestasi lääkärille. Jos siinä olisikin jokin sairaus taustalla, oireet voitaisiin saada kuriin. Nykyään useimpiin sairauksiin, kuten MS-sairauteen, on hyvät lääkkeet.

Osaat ilmaista itseäsi sujuvasti kirjoittamalla. Muistan ettei tuossa iässä ollut todellakaan helppoa pukea omia ajatuksia ja tunteita sanoiksi, mutta se helpottuu iän myötä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sinne lääkäriin pitäisi mennä, voi olla kaikkea stressin ja aivokasvaimen väliltä.

Vierailija
4/5 |
02.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Adhd. Tee pari testiä netissä

Vierailija
5/5 |
02.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on adhd ja esim jos joku kysyy mitä teit viikonloppuna, joudun pinnistelemään että muistan. Muistan kyllä sitten kun alan muistella mutta joskus saatan joutua ihan todella pitkään miettimään että mitä ihmettä oikein tein! Adhdhen liittyy myös paljon liitännäisoireita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kolme