"Kuuluuko" olkkarin verhojen olla lattiaan saakka?
Kommentit (11)
Pitää olla lattiaan saakka. Minä kyllä talvella taitan verhot ikkunalautojen päälle että eivät peitä pattereita.
Meillä on, minusta kauniimpi siten.
Kuuluisi olla lattialistaan tai reilusti yli, mutta semmoiset alle kymmenen senttiä lattiasta yleensä vielä menettelee, riippuu ikkunoista ja muusta.
Tämähän riippuu muodista. Nykyisin on muotia laittaa pitkät verhot. Äitini ei muoteja seuraa ja hänen verhonsa on juuri sen pituiset etteivät peitä patteria.
Jätä verhot esim 3 cm vajaaksi lattiasta, niin eivät kerää niin pölyä JA kuitenkin näyttävät pitkiltä.
No Suomessahan kaikki pitää aina tehdä just niin kuin muutkin tekee.
Ole sä rohkea ja pidä lyhyitä verhoja!
Ratkaisin ongelman niin että laitoin osan verhoista lattiaan ja osan ikkunan alareunaan.
Sentti tai puoli senttiä lattiasta uutena. Pesussa saattavat vielä kutistua. Tai eihän nykynaiset taida pestä niitä, jos ei sitten anoppi tule ja pese.
Minusta riippuu kyllä myös ikkunoista ja koko huoneen muodosta. Meillä on hankala laittaa verhoja (pienet ikkunat, pienet huoneet à la rintamamiestalo), joten niitä ei useimmissa huoneissa olekaan.
Sisustuslehtien mukaan pitäisi nyt olla niin. Trendi on rantautunut muualta maailmasta, jossa ei ole niin kuivia ja tehokkaasti lämmitettyjä asuntoja kuin meillä. Lattiaan asti roikkuvat verhot toimivat kosteammassa huonetilassa, sillä niissä ei silloin roiku pölyä (kosteus sitoo pölyä) ja myös suojaavat vedolta.
Meidän kissoille lattiaan asti roikkuvat verhot ovat ihanuus ja pian olivat verhojen alareunat täynnä kissaleikkien jäljiltä kynsien repimiä langanpätkiä. (Asuimme hetken aikaa valmiiksi kalustetussa trendikkäässä kämpässä ja totesin, ettei meidän kissoille hankita samanlaisia verhoja omaan kotiin.)
Ilmeisesti kuuluu. Itse en voi sietää pölyä kerääviä roikaleita, joten meillä ei ole. Omapa on kotini.