vauvajugurtista kysymys...???
eli mistä on tehty piltti...bona yms... jugurttivalmisteet joita jo 5-kuukautisille voi antaa??? Siis ei kai voi olla lehmän maidosta, kun sitä ei muuten pitäisi antaa kun joskus 10kk tienoilla...(purkkien tuoteselosteissa lukee vain että jugurttia...ei että mistä se on tehty...)
jos joku tietää...olisin todella kiitollinen!!!
Kommentit (2)
muistan lukeneeni jostakin (vauva-lehti, kaksplus tms), että nuo jugurtit tehdään äidinmaidon vastikkeeseen eli siksi sopivat jo pienemmillekin. Tietysti se vastike on lehmänmaitopohjainen eli jos on allerginen lehmänmaidolle ei voi käyttää jugurttejakaan. Omalle vauvalleni (7 kk) en ole vielä noita jugurtteja antanut, me tod. näk. odotetaan kunnes voidaan ihan oikeaa jugurttia maistella.
kävin Bonan www-sivuilla ja löysin kysymykseen tällaisen vastauksen:
" Laimentamaton maito ja maitovalmiste sisältävät alle 10 kk:n ikäiselle lapselle liikaa proteiinia ja suoloja. 5 kk ikäisille tarkoitetuissa Bonan jogurteissa maitovalmisteen määrä on oikea. Jogurtti on niissä sopivasti laimennettu mm. hedelmäsoseella pienen lapsen elimistölle sopivaksi."
http://www.nestlebona.com/fi/someoneToAsk/questionsAndAnswers/Produkter