Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi Hgin musiikkiluokat on sellaisilla alueilla?

Vierailija
04.06.2006 |

Etsimme asuntoa ja yritämme ottaa samalla huomioon lapsen tulevat koulukuviot. Luin kaupungin sivuilta, millä ala-asteilla on musiikkiluokkia: Kaisaniemi, Laajasalo, Maunula, Oulunkylä, Pakila, Pelimanni, Roihuvuori, Suutarila ja Vuosaari.



Itä jyrää! Siis Roihuvuori, Suutarila, Vuosaari, Laajasalo, kaikki meidän kannalta aivan mielipuolisten yhteyksien päässä. Kannelmäki ei ole kivaa aluetta (Pelimanni), Maunulasta meitä on samaten varoitettu. Kaisaniemi taas on ydinkeskustaa, mikä lapsiperhe nyt siellä asuu? Ainoat mahdolliset alueen ovat Pakila ja Oulunkylä, mutta nekään eivät satu olemaan meidän työpaikkojen kannalta kovin hyvät alueet.



Onkohan näitä tarkoituksella sijoitettu niin, ettei vaan oltaisi elitistisiä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän kouluun voi mennä jonkinmoisen matkan päästäkin. Ei tarvi vieressä asua. Onhan idässäkin mm. Marjaniemi, Kulosaari jne. tälläisiä elitistisempiä alueita.

Vierailija
2/8 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyviä bussiyhteyksiä on noihin kaikkiin paikkoihin muualta Helsingistä, etsikää vierestä joku " parempi" alue. Ja esim. Roihuvuori on ihan siistiä aluetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herttoniemenrantaan, Roihis on aivan vieressä.

Vierailija
4/8 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asumme Länsi-Helsingissä ja pieniä nutturapäitä näkyy aamuisin bussissa matkalla Kaisaniemen balettiluokalle. Samassa bussissa on lapsia menossa saksalaiseen kouluun, juutalaiseen kouluun yms.



Itsekin valitsimme ensin koulun ja sitä kautta asuinpaikan. Tosin alue on meille mieleinen.

Vierailija
5/8 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kaunista aluetta, metrokin kulkee.

Vierailija
6/8 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähes kaikissa kouluissa toki käy lapsia useammistakin sosiaaliryhmistä - jos se on ongelmasi, niin voittehan hakeutua Espoon merenranta-alueille (tai yhteyksien mukaan Kirkkonummellekin).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
04.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin helsingissä on musiikkiluokkia. Helsinki on aika kallis asua.

Vierailija
8/8 |
05.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Kaisaniemi taas on ydinkeskustaa, mikä lapsiperhe nyt siellä asuu? Ainoat mahdolliset alueen ovat Pakila ja Oulunkylä, mutta nekään eivät satu olemaan meidän työpaikkojen kannalta kovin hyvät alueet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kolme