Miksi minä en laihdu!!? Mitat 157cm100kg tässä eilisen päivän syömiseni:
Näin syön joka päivä:
Aamupala: lasi vettä ja puolikas greippi.
Kuppi kahvia mustana
Lounas:
Salaattia: mm. Tomaattia ja kurkkua sekä salaatin lehteä ja muita vihanneksia vaihdellen. Kevyesti kastiketta ja voi leipä lisäksi.
Päivällinen:
Kalaa ja pieni peruna sekä salaattia.
Kuppi kahvia mustana
Iltapalaa ei ollenkaan
Yöpala: valvon melko myöhään klo 2- 3 saakka jotenka syön usein klo 23-00 välillä yöpalan
Yöpalani sisälti:
Tölkki tonnikalaa öljyssä sekä puolikas lenkkimakkara, 3dl sokeri hedelmä smoothie (maidoton),,, 300g pussi hedelmä karkkeja.
Valitettavasti yöpala kuuluu jokaiseen yöhöni mutta syödäänhän yöaikaan eikä se niin haitallista ole varmaankaan?
Kommentit (15)
Syö päivällä kunnolla niin yöllä ei tarvitse ahmia. Pelkästään tuosta karkkipussista tulee n. 1200 kaloria niin ei mikään ihme että paino ei tipu.
Syöt liian vähän, kehosi on säästöliekillä.
Ihan ok syömiset. Ihmettelen myös mikset laihdu, tietäisköhän Dr. Now?
Kannattaa mittauttaa kilpirauhasarvot. Ne jos liian alhaiset niin saattaa lihottaa. Syöt todella vähän. Karkkeja ei kannattaisi joka päivä syödä. Mieluummin vaikka keksejä. Voisit syödä päivällä aterialla hieman enemmän. Ja liikuntakin vaikuttaa.
Fortum olisi varmasti kiinnostunut energiaa tyhjästä luovasta ruumiista.
Vastailette ilmiselvään trolliin, herätys.
Syötköhän liian vähän ja yksipuolisesti? Aamupala olisi päivän yksi tärkeimmistä aterioista ja satsaisin siihen. Kuituja enempi kehiin ja hyviä rasvoja. Normi voita ja laadukkaita pehmeitä rasvoja sopivassa suhteessa. Kananmunaa, syötkö muuta lihaa kuin kalaa? Ellet, voit korvata ne muulla vastaavalla.
Useampi pieni ateria päivässä, säännöllisyys. Kuuntele kehoasi ja syö sitä, mikä auttaa kehoasi voimaan hyvin. Yönapostelut pois. Saatko nukuttua? Ellet, miksi et?
Täällä sama ongelma. Mitat 146cm 126kg, mielestäni syön ja juon kevyesti, en käsitä miksi en laihdu. Varmasti kilpirauhasessa joku vika :(
Aamupala: lenkkimakkaraa ja rasvatonta maitoa
välipala:Hampurilaisateria light colalla
lounas:Perhepitsa light colalla
välipala:tonnikalasalaattia ja tippa kastiketta ja kevyt viiliä ja lenkkimakkaraa
päivällinen:karjalanpiirakoita, pari mikropitsaa ja rasvatonta maitoa, pieni pussi (400g) hedelmä karkkeja
välipala:pullaa ja teetä, toisinaan myös kakkua
iltapala:hedelmärahkaa, lihapiirakka, kevyt nakkeja ja kevyt perunasalaattia
välipala:suklaalevy ja päärynä
yöpala:kolmen munan munakas, maksamakkaraa ja paahtoleipää + muutama siivu cheddaria.
kyllä vähän syöt jos päivälliselläkin vain yksi pieni peruna kalan ja salaatin kanssa. Syö ainakin 3-4 perunaa.
Vierailija kirjoitti:
Huono
Mäkin ajattelin aluksi niin, mutta tästähän näkee loistavasti kuinka moni jaksaa lukea viestin loppuun asti.
kyllä vähän syöt jos päivälliselläkin vain yksi pieni peruna kalan ja salaatin kanssa. Syö ainakin 3-4 perunaa.
Kyllä on kumma kun ei laihdu kun yölla syö 1500 extra kaloria XD
Vierailija kirjoitti:
Syöt liian vähän, kehosi on säästöliekillä.
Syö enemmän, kehosi siirtyy kulutusliekille.
No huh huh