Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Synnytyksen käynnistäminen kotikonstein

14.11.2019 |

Tilanne on se että menossa rv 41+3 ja ensiviikolla on aika käynnistykseen mutta olisi kiva kokeilla eri konsteja että synnytys lähtisi käynnistymään ns luonnollisesti eikä lääkkeellisesti sairaalassa. Sunnuntaina aika varattuna raskausajan vyöhyketerapiaan. Onko se käynnistänyt jollakin synnytystä? Mitä muita konsteja on?

Kommentit (1)

1/1 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on yksi raskaus mennyt melkein yliaikaiseksi ja varmaan johtui eniten stressistä. Paljon tein ainakin sellaisia harjoituksia, jotka auttavat (jos auttavat) vauvaa asettumaan lähtöasemiin lantion suuntaan, halailin jumppapalloa ym. 

http://katilotalo.fi/7-vinkkia-avosuiseen-asentoon/ (tässä on jotain esimerkkiasentoja vaikka ne liittyvätkin enemmän synnytykseen, tarjonta ehtii odottaessa vielä vähän muuttua moneenkin kertaan).

Lisäksi otin paljon läpimiä suihkuja ja yritin samalla lypsää maitoa rinnoista (rintojen stimuloiti erittää oksitosiinia).

Mitäs muuta, lenkkeilin ja ravasin portaita, mutta siinä nyt omaa kehoa kuunnellen, jos alkaa huipata tai tulet kipeäksi niin lopeta.

Seksiä myös harrastettiin paljon, mutta just luin hesarista, että ei se sittenkään paljoa vaikuta synnytykseen valmistavasti. Mutta erittää oksitosiinia ja on hyväksi parisuhteelle, että ei ole varmasti haitallistakaan.

Mulla sitten käynnistyi synnytys ihan päivää ennen käynnistysaikaa. Toisaalta käynnistyskään tuskin olisi ollut niin kamalaa noilla viikoilla jo, kuitenkin vauva ja kroppa olisi ollut siihen melkein valmiit. :)

Kauaa ei varmasti enää kestä, että vauvanne syntyy, yritä vain olla kärsivällinen ja stressaamatta. Viimeiset viikot on kyllä tukalia varsinkin jos menee kunnolla yli lasketun. Yritä vain rentoutua ja jos pesänrakennusvimma iskee niin keskity siihen. Itse en pystynyt olemaan paljoa kotona remontin keskellä silloin ja veikkaan, että sekin pitkitti synnytyksen käynnistymistä. Viimein käynnistyi kuitenkin ja hyvin meni. Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla