Tuplarattaat kun esikoinen on jo 3v.
Olenko ainoa joka miettii tuplien ostoa vaikka esikoinen on jo ' iso' . Meillä vauva on 4kk ja esikoinen kyllä kulkee näppärästi laudalla. Mutta mihinkään pidemmälle en uskalla lähteä kun ei saa esikoista ns. köytettyä kiinni. Lisäksi rattaissa on se hyvä puoli että pojan saa päiväunille niihin.
Onko kellään näin isolla ikäerolla olevilla tuplia käytössä? Onko kannattanut?
Kommentit (15)
kolmevuotias oikein mahdu rattaisiin, tulee olemaan raukalla ahtaat paikat. Lisäksi oppii olemaan liikkumatta. 3-4 vuotiaita lapsia kuskataan rattaissa, osa niin lihavia. Antavatko nämä vanhemmat lapsen juosta tai kävellä ollenkaan? Säälittää lapsi, joka on vanhemman mukavuuden vuoksi sidottu rattaisiin.
Opeta lapsi kävelemään rattaiden vierellä, rattaista kiinni pitäen. Näin saa liikuntaa ja oppii liikkumaan sääntöjä noudattaen.
Ja kaksi kertaa käytettiin, eli ns. turhat hankinnat oli. Mielestäni 3 v. voi opetella jo hieman kvelyäkin. eik meillä 3v, edes tykännyt istua ahtaasti vaunuissa.
Eikö asiaan voisi vastata A-S-I-A-L-L-I-S-E-S-T-I-?
Itse olen työntänyt omaa lastani rattaissa ajoittain/tarvittaessa jopa vielä 4-vuotiaanakin, eikä siitä ole mitään edellämainittuja seuraamuksia/syitä seurannut.
Mutta en usko kuitenkaan, että laittaisin ap:na tuplat, juuri siitä syystä, että niihin ei isompi lapsi mahdu hyvin ja että niiden kanssa on hankala liikkua, koska ovat niin leveät. Eli pitäytyisin laudassa.
Oikeastaan suurin syy näiden hankintaan olis se että esikoisen saisi päiväunille. Sisälle ei nukahda millään enkä vauvan kanssa ehdi makoilla vieressä.
jaksaa kävellä itsekin, niin en suosittele...
ja mulla on 3v rattaissa, koska se ei sairauden takia jaksa kävellä, nytpä tiedän senkin miksi mua välillä mulkoillaan niin kummasti...
Lähes käyttämättä jäivät ne rattaat. ei se 3-v haluunu enää vauvan kanssa kulkea. t. 7
Ja jos saat lainaksi joltakin/vuokrattua, niin varmasti järkevää ennen ostopäätöstä.
tv 8
Kaksi taaperoa tuplarattaissa on hankalampi homma
Itse yrittäjämiehen vaimona olen pitkiäkin aikoja lähes yh:na. Haluan silti huolehtia kunnostani ja päästä lenkille, jo koirienkin vuoksi. Kaksi vuotiaani ei todellakaan jaksa saati suostu kävelemään tahdissani. On aika koomista, että joku kuvittelee rattaiden passivoivan lasta. Tuskin ap:n tarkoitus olikaan lapsia pitää rattaissa ympäri vuorokauden??
Kaupassa käyntikin on helpompaa kun molemmat ovat " aisoissa" rattaissa.
Riippuu myös kolme vuotiaasi koosta mahtuuko rattaisiin? Tee kompromissi ja lainaa kaksosrattaat hetkeksi tai osta kirppikseltä vanhat. Käytännössä vasta huomaat onko se teille toimiva vaihtoehto.
Ihan hyvin olis pärjännyt seisomalaudalla, lapsi käveli paljon, hieman myöhemmin pyöräili. Ja nukkui päiväunet hyvin sisällä sängyssä, kun oli liikkunut ensin ulkoilmassa.
Tosin en ymmärtänyt puoliakaan viesteistä/niiden sävystä, mutta jääköön ne omaan osastoonsa ja juokoon siellä tosiaan kupposen kahvia ;-)
Meillä on tilanne, että esikoinen on 2v 6kk ja nuorempi 10kk ja olen miettinyt tuplien ostamista, mutta ilmeisesti ei siis kannata. Mäkin ajattelin sitä lähinnä sen vuoksi että pääsisi helpommin lasten kanssa yksin liikkeelle, esim. kauppakeskuksiin tai kävelylle niin että itsekin pääsisi eteenpäin ja saisi liikuntaa. Mutta vaunujen hinta on hirvittänyt.
Luultavasti vaunujen hankkimisessa kävisi kuitenkin vain niin, että maksaisi itsensä kipeäksi, käyttäisi niitä 3 kertaa ja se siitä.
Isompikin sai torkahtaa rauhassa rattaissa. Eikä aina tarvinnut suunnitella aikataulu päiväunien mukaan. Jos olet mielelläsi kovasti liikenteessä lasten kanssa ja ehkä just miehen töiden takia lähes " yh" uskoisin tuplista olevan teille kovasti hyöyä. Ei tarvitse sitä esikoista maanitella kävelymatkoilla ja pääsette reippaasti paikasta toiseen. Tämä taitaa taas olla niitä aiheita, kun äidit kilpailee onnistumisesta imetyksen ohella, huoh. Tehköön kukin omasta lapsestaan maratoonarin vaikka 2-vuotiaana. Kukin perhe saisi elää omanlaistaan elämää vai kuinka.
Ja ne ovat olleet todella kovassa käytössä, sekä yhden- että kahdenistuttavina versioina. Monesta menosta olisin jäänyt paitsi ilman rattaita, joihin saan isomman lapseni kiinni.