Miniälle on vaikea ostaa lahjaa
Poikani on naimisissa, heillä on miniän kanssa kaksi lasta. Ovat olleet jo pitkään yhdessä, lähes 15 vuotta. Joka vuosi on vaikeampaa ostaa heille - etenkin miniälle - lahja. On todella tarkka kodista, itsestään, lapsista. Tulee ilmeisen varakkkaata perheestä, viimeiset lahjat omalta perheeltään iPad, lennot Singaporeen, lapsenlapsen matka Legolandiin.
Itselläni ei ole varaa kalliisiin lahjoihin. Mielestäni muistaminen on tärkeintä, ei se, millainen lahja on.
Kysyttäessä miniä kertoo aina tarkasti, mitä haluaisi lahjaksi, viimeksi hienot viinilasit. Kuulemma paras lahja, jonka minulta saanut, oli lahjakortti. Tykkäisin antaa (ja paketoida) nimenomaan lahjan, en rahaa tai lahjakorttia.
Saan pojalta ja miniältä aina lahjan (jouluna ja syntymäpäivänä), aika kalliita lahjoja antavat, viime jouluna sain Lancomen seerumin ja kasvovoiteen. Itse en ikinä maksaisi niin kovia hintoja tuotteista.
Miten siis toimia jatkossa? Ostaa itsepintaisesti lahja vai antaa lahjakortti, vaikka se harmittaa?
Kommentit (14)
Ymmärrän hyvin miniääsi. Itselläkin se tilanne, että tavaraa on muutenkin liikaa, ja se on fakta, että pyytämättömät lahjat ovat lähes aina turhia. Henkilökohtaisesti ilahtuisin eniten siitä, jos en saisi jouluna mitään. Minulla on muutenkin varaa ostaa itse kaikki mitä tarvitsen.
Minäkään en haluaisi anopilta mitään turhaa tavaraa. Meillä on aika erilainen makukin. Viimeksi sain uuden muumimukin häneltä, mikä oli kuitenkin mielekäs lahja. Stockmannin lahjakorteista ja leffalipuista myös ilahtuisin.
Omalta äidiltäni en koskaan saa lahjoja.
Tsempiä ihanalle anopille ja mukavaa kun muistat lahjoilla :)
Minusta lahjakortti on ihan hyvä. Pieni summakin riittää. Voipahan sitten ostaa viinilasinsa.
Osta sille lippu Titanic II matkalle
Ja riippuen siitä mihin liikkeeseen lahjakortin ostaa, niin ei tarvitse välttämättä olla iso summa. Esim. lahjakortti kirjakauppaan, niin 25 euroa riittää mainiosti, sillä saa melkein kirjan kuin kirjan, pokkareita useamman. Ja tässä asiassa lahjakortti on perusteltu, koska et voi tietää mitä hän on jo lukenut.
Itse ilahtuisin lahjakortista myös esimerkiksi Coruu-nettikorukauppaan - tämäkin lahja on jo persoonallisempi ja mietitympi kuin joku Stockmannin lahjakortti, mutta silti jättää lahjan saajalle valinnan varaa.
Ihan ymmärrettävää olla "todella tarkka" esineistä, jotka pyörivät sitten näkösällä seuraavat 10 vuotta. Läheisten ihmisten lahjat on pakko pitää, kun nämä huomaavat jos niitä ei käytä.
Mitä jos vain hyväksyisit lahjansaajan vinkin lahjakortista?
Pitääkö miniäsi kynttilöistä? Jos pitää, osta kynttilä ja lisäksi lahjakortti. Näin voit paketoida lahjan, kuten haluat - ja miniä saa lahjakortin, kuten haluaa.
Voi miten kauan tuota typerää lahjahömpötystä vielä kestää. Kaupassa työskennelleenä järkyttävää katsoa turhaa ostamista ja sitä vaihto-/palautusrumbaa. Oikeesti kukaan ei näyttänyt nauttivan koko touhusta pätkääkään. Toisaalta suurta ääntä pitää nekin, joilla ei oikeasti ehkä ole varaa suureellisiin lahjoihin ja samalla luulevat että ne kalliit lahjat on SE juttu.
Meillä ostetaan tarpeellista pitkin vuotta. Muut varmaan saattavat toimia eri tavoin. Ja pärjäähän nekin jotka eivät vietä joulua lainkaan.
Mielestäni on typerää, että pyydellään jotain, minkä voisi itsekin hankkia. Toki lahjan tarkoituksena on ilahduttaa saajaa, mutta ei siinä nyt ihan tilaamisestakaan ole kyse. Kun kerran tykkäät paketoida, niin voisitko antaa jotain kuluvaa tavaraa, mikä ei jää nurkkiin pyörimään? Erikoiskahvia tai teetä sen mukaan kumpaa perheessä juodaan, jotain pientuottajan suklaata ja muuta vastaavaa.
Osta lahjakortti tai anna aineeton lahja (leffalippuja, kahvia, suklaata tms).
Nykyihmisellä on kaikkea jo liikaa.
Vierailija kirjoitti:
Mielestäni on typerää, että pyydellään jotain, minkä voisi itsekin hankkia. Toki lahjan tarkoituksena on ilahduttaa saajaa, mutta ei siinä nyt ihan tilaamisestakaan ole kyse. Kun kerran tykkäät paketoida, niin voisitko antaa jotain kuluvaa tavaraa, mikä ei jää nurkkiin pyörimään? Erikoiskahvia tai teetä sen mukaan kumpaa perheessä juodaan, jotain pientuottajan suklaata ja muuta vastaavaa.
Jos kysyy, mitä toinen haluaa lahjaksi, niin eikös silloin olisi hyvä ostaa se? Jos ei osta, niin miksi edes kysyy?
”Ahaa, toivoit koiraa, saat kissan. Onhan sekin karvainen”.
Voisitteko puhua, että jätätte tänä jouluna aikuisten lahjat ostamatta?
Kysy pojaltasi vinkkiä. Edellä mainitut erikoiskahvit ja teet ovat hyvä idea, jos niille tulee käyttöä. Itse en odota miehen vanhemmilta suuria lahjoja, vaan jotain pientä, jolla on ajateltu juuri minua. Esimerkiksi ei suklaata, koska en siitä pidä, vaan suurta herkkuani lakritsia. Hyvää kahvia. En edes kaipaisi enempää lahjoja mutta ostavat miehellekin vaikka mitä ja nyt meillä on uusi sähköhammasharja odottamassa, pyyhkeitä avaamattomissa pakkauksissa... Mielummin vähän ja tarpeeseen kuin turhaa vain antamisen ilosta.
Mietipäs, kumpi on tärkeämpää:
1. Lahja miellyttää lahjan antajaa
2. Lahja miellyttää lahjan saajaa
Tuota kun pohdit, niin ehkä asia selkiytyy lopulta.