Mitä ajattelette, jos isovanhemmat juovat alkoholia yhdessä kehitysvammaisen tyttären poikansa kanssa?
Naapureilla on kehitysvammainen lapsenlapsi ja ottavat välillä lonkeroa jouluisin hänen kanssaan. Minusta outoa. Toki hän on aikuinen mies, mutta kuitenkin. Isoisä sanoi humalassa lastenlasta kunnon mieheksi.
Kommentit (16)
No en antaisi kehitysvammaiselle alkoholia kuten en vanhuksillekaan.
Lähinnä ihmettelen, miksi kehitysvammainen tytär on saanut lapsen.
Käytkö tontuksi pukeutuneena kurkkimassa ikkunasta?
Tytär ei oo kehitysvammainen vaan tyttären poika.
Jos jos vaan välillä jouluisin (eli ei edes joka joulu) ottavat niin ottakoot vaan. Ja jos osaavat käyttäytyä, eivätkä pilaa kenenkään jouluiloa.
Ei ihme jos poika on kehitysvammainen, jos se on lastenlapsi. Kyllä on taas friikki alotus.
En ajattelis mitään jos eivät häiritsevää mökää pidä.
Tämä asia ei kyllä mitenkään kuulu sulle ja on holhousta ja sekin haittaa asiaa kun sulla ja muilla on ennakkoluuloja ja vääriä olettamuksia
Jos se on aikuinen niin tietenkin se voi juoda alkoholia kohtuudella eli ainakin sen yhden mutta ei mitään kännejä
Vanhukset voivat myös ihan hyvin juoda kohtuudella ainakin konjakkia ja se on usein lääkekonjakkia
Jos kehitysvammainen mies haluaa juoda kerran vuodessa, mummola on siihen varmasti yksi turvallisimmista paikoista.
Porvoossako sellaista tehdään? Tuskin muualla...
Ihan Turussa, keskustassa. Mietin vain sitä jos kehitysvammaiselle miehelle tulee krapula, että sääliksi käy. Toivottavasti mummo antaa särkylääkettä mukaan.
Kehitysvammaisella ihmisellä on itsemääräämisoikeus, se on ihan lakiin kirjattu (koska on tuollaisia tomppeleita kuin ap jotka haluaa rajoittaa monia normaaleja asioita). Eli jos kehitysvammainen haluaa jouluna ottaa kuppia isovanhempuen kanssa, hän saa niin tehdä. Toki on huomioitava mahdollinen lääkitys, mutta siltikää n ei se ole kiellettyä.
Mä vien kehitysvammaisen enoni kaljalle aina silloin tällöin. Meillä on mukavaa yhdessä.
Eiköhän se ole kiinni kehitysvamman asteesta.Jos henkilö on tiedostava ja perusasiat ymmärtävä,joka kohtuullisesti tahtoo joskus ottaa alkoholia,niin mitä sitten.
Tuskin kyseessä mikään pikkulapsen tasoinen on.Sama pätee vanhoihin ihmisiin.
Et sinä voi päättää,voiko kasikymppinen vaaris tai mummos ottaa alkoholia,jos hän vastaa itsestään eikä ongelmia ole.Et kyllä oikein silloinkaan,jos henkilö ei ole holhouksen alainen.
Kyhitysvammaisuudessa taas on kysymys tosiaan tasosta,
muistatko sarjan Toisenlaiset Frendit.He kävivät risteilyillä ja baarissa ja joivat mitä halusivat.Itsestään toki huolehtivat.
Ap muiden asiat eivät sinulle kuulu.
Eivät sittenkään vaikka vetäisivät viinaa vuoden putken joulusta jouluun joka päivä.
Mitä se sulle kuuluu?