Joululahjaideat jakoon
Tarvitsisin vinkkejä joululahjoihin. Itselläni lyö pää tyhjää ja tarvitsisin lahjat koko suvulle. Kyseessä aikuisia ihmisiä kaikki. 40-60- vuotiaita miehiä ja naisia.
Hintabudjetit ovat alle 20e per henkilö. Jakakaa omat, parhaat, pienen budjetin lahjaideat. Konvehtirasioiden antaminen tökkii jo.
Kommentit (13)
Seksijoulukalenteri miehelle. Jokaiseen luukkuun kirjoitat lapun miten antaudut tai tyydytät miehesi sinä päivänä.
Vierailija kirjoitti:
Seksijoulukalenteri miehelle. Jokaiseen luukkuun kirjoitat lapun miten antaudut tai tyydytät miehesi sinä päivänä.
eikös joku tehnyt täällä viime jouluksi jonkun kinkyjoulukalenterin.
Omaa aikaa kaikille. Esimerkiksi rintoja ja päiviä kun hän sää olla täysin rauhassa.
Osta lahjaksi room escape -peli koko porukalle. Yleensä noin 100 € maksaa, ja viisi henkilöä mahtuu mukaan. Hauskempaa ja ekologisempaa kuin joku pieni roina minkä parilla kympillä yhdelle ihmiselle ostaisit.
Vierailija kirjoitti:
Seksijoulukalenteri miehelle. Jokaiseen luukkuun kirjoitat lapun miten antaudut tai tyydytät miehesi sinä päivänä.
Tämänhän voi antaa koko suvun miehille. Ja miksi ei osalle naisistakin.
Room escapesta eivät ehkä innostuisi, mutta joku saman tyylinen voisi olla.
Kävi mielessä että tilaisin esim. Dermosililtä jotain saippuaa, rasvaa tms. Kosmetiikka on itselle ainakin mieluinen lahja ja kaikki on tullut käytettyä. Lisäksi miehelle arpoja ja naisille sitten vielä jotain pientä lisäksi.
Ap
- Lahjakortti, että menette keilaamaan tms. - maksat ratavuokran/-vuokrat. Jotka eivät halua keilata, voivat tulla silti kannustusjoukkoihin ja ostat heille vaikkapa juoman siinä
- Jos kaupungissasi on esim. joku kiva brunssipaikka, lahjakortti että lupaat viedä porukan brunssille
Edellä mainituissa on se hyvä puoli, että krääsää ei kerry, ja saatte kokoontua pian uudestaankin ja viettää aikaa yhdessä (jos siis tykkäätte viettää aikaa yhdessä)
- Jokaiselle jokin pieni käyttötavara (esim. juuri kosmetiikka, kynttilöitä, laadukasta kahvia/glögiä/suklaata) ja lisäksi lahjakortti, että olet lahjoittanut johonkin hyväntekeväisyyteen. Esimerkiksi eläinsuojeluyhdistyksien, lapsiasioiden järjestöjen ym. joukosta varmasti löytyy hyviä kohteita.
- Oletko taitava jossakin, esim. innokas halkosavotassa, näppärä hiustenleikkaaja tai ompelija tai tehokas vintinsiivous- tai tapetointipuuhissa? Mieti sukulaistesi elämäntilanteita ja tarjoa heille apuasi jossakin projektissa, josta he ovat puhuneet että ”pitäisi tehdä” tms... Se voi myös olla ”tulen talkoolaiseksi, päätä sinä kohde” -tyyppinen ja voit koettaa saada jonkun toisenkin tähän mukaan. Saisitte hyödyllistä asiaa edistettyä ja jälleen oltua yhdessä.
Oletteko muuten ajatelleet sitä sellaista ”yllätys”ideaa, jossa arvotaan, kenelle kukakin ostaa lahjan? Toimii monissa porukoissa. Kaikki saavat jotain, mutta kenenkään ei tarvitse keksiä kaikille jotain joka vuosi. Ja voisittehan te laajentaa niin, että jokainen ostaisi vaikka kahdelle tai kolmellekin henkilölle, niin sitten kaikki myös saisivat kaksi tai kolme pakettia.
Tämän tyyppinen päiväkirja, jota täytetään useamman vuoden ajan. https://www.adlibris.com/fi/kirja/one-question-a-day-9781250108869
Kiitos ideoista! Mistähän sivuilta netistä löytäisi kivoja lahjapakkauksia esim kosmetiikkaa, kynttilöitä tms? Dermosililtä olen katsellut jo.
Ap
En vastaa kysymykseen, mutta oletteko miettineet onko aikuisille mitään järkeä pakolla ostaa lahjoja.
Todennäköisesti muutkin teidän porukasta tuskailee asian kanssa.
Sopikaa keskenänne onko järkeä ostaa sälää mitä todennäköisesti kukaan ei tarvitse.
Aika kauheaa jos joutuisi koko suvun lahjottamaan. Saatko itse yhtä paljon mieleisiä lahjoja, jotain saippuoita koko vuoden ajalle tai vastaavaa?
Ylös