Miksi tutuilta pyydetään kovaa hintaa, mutta vieraille voidaan lahjoittaa?
Tätä ihmetellyt koko aikuisiän. Viimeisin esimerkki: työkaveri kauppasi meille pesukonettaan koska tiesi meidän tarvitsevan. Hinta 160 e. Emme ostaneet. Seuraavana päivänä hän laittoi sen nettiin myytäväksi 35 euron pyynnillä ja kehui tehneensä kaupat kahdellakympillä. Eikä ole ainoa esimerkki, ei lähimainkaan.
Kommentit (7)
En tiedä, olen kohdannut vain päinvastaisia tapauksia.
Myyjä joko kuvittelee tietävänsä, kuka maksaa kiltisti mitä pyydetään, tai sitten pidetään paljon hintaa siksi ettei tuote vaikuttaisi huonolta (hyvää ei saa halvalla -ajattelu). Tuttua nykyajan insta- ym. verkostomarkkinoinnista, missä perus bulkkitavaraa nostetaan statukseen ja jalustalle, ja kolmannen on pakko saada, koska yhdellä ja toisellakin on.
Pitää tuttujaan tyhmänä.
Tarjoaa kovalla hinnalla, kun aattelee tai luulee tuttujaan ja ystäviään niin tyhmiksi, jotta ne maksaa.
Älä koskaan osta tutulta tai ystävältä mitään. Älä koskaan.
Jos ostat huonon tavaran kalliilla, et kuitenkaan viitsi valittaa siitä, ja myyjä vain pilkkaa ja vähättelee teitä, kun pystyi niin hyvin kusettamaan.
Nähty on tuttujen kaupat.
Vierailija kirjoitti:
Pitää tuttujaan tyhmänä.
Tarjoaa kovalla hinnalla, kun aattelee tai luulee tuttujaan ja ystäviään niin tyhmiksi, jotta ne maksaa.Älä koskaan osta tutulta tai ystävältä mitään. Älä koskaan.
Jos ostat huonon tavaran kalliilla, et kuitenkaan viitsi valittaa siitä, ja myyjä vain pilkkaa ja vähättelee teitä, kun pystyi niin hyvin kusettamaan.Nähty on tuttujen kaupat.
No, sulla on vaan ikävät piirit. Mulla on täysin päinvastaisia kokemuksia. Oletko muuten lesta? Ne on usein just tommosia
Tyypit pyytää just sen verran kuin tietää toisen taskussa olevan. Siksi kannattaa pitää matalaa profiilia varsinkin jos on pätäkkää. Koska varallisuus aiheuttaa kateutta ja kateus on ahneuden siemen. Jos minulle tulee joku kauppaamaan jotain niin sanailen summaa markkoina ja alan laskea kolikoita. Hintapyynnöt tippuu kummasti nimenomaan siinä kohtaa.
Oletko hyvin toimeentuleva? Jotkut ajattelevat, että ne ovat niin rikkaita, joten voivat hyvin maksaa reilusti. Toisekseen ei haluta rikkaan hyötyvän omalla kustannuksella, joten pitää pyytää mahdollisimman iso hinta.
Kai sinä kerroit hänelle, että te olisitte voineet maksaa vaikka viisikymppiä?