Yllätysseuraa illalliselle
Mitä mieltä olette sellaisesta että kun ystävä kutsuu teidät viettämään iltaa luokseen, hän jättää kertomatta että sinne tulee muitakin? Sitten kun menette kyläilemään iloisena ystävien tapaamisesta niin pöydässä jo istuukin puolituttu pariskunta jota inhoatte. Tai kymmenen hengen seurue puolituttuja vaikka kuvittelitte rauhallista jutteluiltaa hyvien ystävien seurassa.
Olen itse niin introvertti etten viihdy kaikkien kanssa. Liian suulaat hölöttäjät jotka dominoivat keskustelua koko illan, ovat minusta epämiellyttävää seuraa. Samoin ison joukon small talk, tylsistyn hetkessä.
Onko epäkohteliasta kysyä kutsujalta, tuleeko muitakin ja ketä tulee? Jos seura ei miellytä, voisin sanoa ettei nyt sovi ja kutsua ystäväni toisen kerran meille, ettei tarvitsisi mennä lähentymään epämukavaan seuraan ollenkaan.
Kommentit (5)
Tykkään tietää. Tapaan omia ystäviäni yleensä kaupungilla kaksin, mutta miehen ystävät pyytävät joskus kylään. Jos lähden mukaan niin haluan tietää mikä on tilaisuuden luonne.
Kyläilykutsuun vastaisin varmaan kohteliaasti mutta suoraan, että kiitos kutsusta, mutta olen huono kyläilemään koska haluan viettää vähäisen vapaa-aikani kotona hiljaisuudessa tms.
Pahimmassa tapauksessa se inhoamasi pariskunta sitten intoutuu kutsumaan niille ja siinä kiemurtelet kuin mato koukussa että miten torjut kutsun.
Ap