Polkupyörily ja Mannerheimintie HKI..
missä ihmeessä siinä pitäs pyöräillä kun eilen yksi mummo rupsutti minulle
kun pyöräilin jalankulkukäytävällä, en todellakaan halua sinne sekaan
missä autot ajaa ja minusta siinä on ihan tarpeeksi tilaa ajella pyörällä.
Kommentit (16)
Jos et uskalla ajaa autojen seassa niin taluta sitä fillariasi jalkakäytävällä. Aikuinen ihminen saa ajaa pyörätiellä, mutta ei jalkakäytävällä, kyse ei ole siitä miltä sinusta tuntuu vaan ihan lain mukaan asia on näin. Kenenkään ei ole pakko fillaroida Manskulla, jos kantti ei riitä.
kävelytiestä kävelytiestä ja ihan keskustassa osittain pyöräilijän tulee noudattaa autojen liikennevaloja eli niitä pieniä ns. pyöravaloja. Osassa kohtaa ainakin Ruskeasuolle päin tultaessa toisella puolella katua on varattu kaistale keskustaan päin pyöräilijöille ja toisella puolella pois keskustasta pyöräilijöille. Eli ei autotiellä todellakaan tarvitse ajaa.
Keskuspuistoa pitkin pääsee melkein perille asti. Eli ei siellä ruuhkassa kannata ajaa kun jus ne pakolliset kolme korttelia...
ei saa ajaa maskulla kävelytiellä, mutta pyörätie meneekin kisahallin takaa urheilutiellä
http://www.liikenneturva.fi/fi/liitetiedostot/turvatieto/Pyorailyesite_…
siis Manskulla ja Runebergintillä missä myös pyöräilen, on riittävästi mielestäni tilaa ja lähes kaikki pyörällä liikkuvat ajaa jalkakäytävällä, ei siellä liikenteen seassa.
siinähän oli että on ajettava kevyenliikenteen väylällä, kevyen liikenteen väylä on tarkoitettu jalankulkijoille, pyöräilijöille ja joskus myös mopoille.
siis esim. Runebergintiellä on ajaettava kevyenliikenteen väylällä... ei autojen seassa.
Kevyenliikenteen väylä on ilmoitettu LIIKENNEMERKEIN. eli jos kävelytiellä tai jalkakäytävällä on liikennemerkki missä PYÖRÄN kuva joko rinnakkain tai päälekkäin jalankulkijan kanssa, niin niissä saa pyöräillä.
Jos sitä pyörän kuvaa ei löydy, niin kaikkien yli 12 vuotiaiden on pyöräiltävä liikenteen joukossa ajoväylällä (ja noudatettava ajoneuvoille tarkoitettuja liikennesääntöjä.
Huom vielä pyöräilijät!
- Pyörätieltä ajoradalle
tuleva pyöräilijä väistää muita.!!
ELI ette voi tulla autoon eteen pyörätietä pitkin, vaikka menette suoraan tien yli.
Muut väistävät pyöräilijää vain
silloin, kun he tulevat kärkikolmion
tai stop-merkin takaa tai ovat
KÄÄNTYMÄSSÄ tielle, jota pyöräilijä
on ylittämässä.
Polkupyöräilijän on ajettava
pyörätiellä tai kevyen liikenteen
väylällä, jos sellainen on!
mutta kaltaisesi niitä osaamattoman on hyvä huomioida ettei jalkakäytävä ja kevyenliikenteenväylä ole sama asia edes Runeberginkadulla. Kannattaa katsella ne liikennemerkit ennen fillarointia. Jos et itse osaa etsiä reittiä niin hyödynnä reittiopasta sieltä voi etsiä myös kevyenliikenteenväylät.
siinähän oli että on ajettava kevyenliikenteen väylällä, kevyen liikenteen väylä on tarkoitettu jalankulkijoille, pyöräilijöille ja joskus myös mopoille.
siis esim. Runebergintiellä on ajaettava kevyenliikenteen väylällä... ei autojen seassa.
Kevyenliikenteen väylä EI ole sama asia kuin jalkakäytävä. On erikseen jalkakäytävät, pyörätiet sekä niiden yhdistelmät.
Lukekaa vaikka tieliikenneasetuksesta noiden erot, jos ette meitä usko:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820182?search%5Btype%5D=pi…
Uusi pyöräkarttakin on ilmestynyt ja saa mm. kirjastoista. Sieltä voi etsiä sopivampaa reittiä.
et edes tiedä missä sillä saa ajaa. Pysy jalankulkijana.
jos kohdalle satutte.. kun olette noin v:mäistä ämmiä!
ap.
jos kohdalle satutte.. kun olette noin v:mäistä ämmiä!
ap.
en mä siellä ajele usein mutta kuitnekin, varokaa!!!!!
ap.
siis Manskulla ja Runebergintillä missä myös pyöräilen, on riittävästi mielestäni tilaa ja lähes kaikki pyörällä liikkuvat ajaa jalkakäytävällä, ei siellä liikenteen seassa.