Ilmastonmuutoksesta oikeasti tietävät, aaapuuuva
Missä kohtaa IPCC jne laskelmissa tuodaan esille se, että kun mannerjäätikkö sulaa, vapautuu valtavasti kasvupinta-alaa kasveille, jotka yhteyttävät ja poistavat CO2:ta ilmäkehästä? Yhteyttämistä (eli CO2 -> O2 josta C käytetään sokeriketjujen tuottamiseen) tekee muutkin kuin puut.
Tai missä kohtaa vähentyvä CO2 tuottava eliöstö, kuten sademetsissä asustavat elukat, on vähennetty CO2 tuotosta? Näille on varmaan jossain tutkimuslähde, mutta missä?
Kun saan linkit näihin, voin pikkuhiljaa alkaa luottamaan laskelmiin.
Kommentit (7)
On tämä parempi tilanne kuin jääkausi :D
On selvää että hiili toimii kasvihuonekaasuna, mutta ongelmaa on liioiteltu ja ihmisiä peloteltu jotta asialla voidaan tehdä bisnestä ja kansaa ohjata. Venus on kuuma pätsi koska kaasukehä ympärillä koostuu hiilestä. Kuitenkin Venuksella 96.5% ilmakehästä on hiilidioksidia kun maassa määrä.on 0.0408%. Ollaan siis vielä pitkällä vaarallisista rajoista.
Toki maa lämpenee ja jotkut maat kärsivät tästä, mutta jotkut hyötyvät jos mitataan kasvukauden pidentymistä. Maailmanloppu silti ei ole näkyvissä.
Muutenkin toimet joita kaavaillaan ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi ovat tehottomia ja tehdään vain rahan vuoksi, ei ilmaston.
Ap hyvä. Mistä sä ajattelit sitä kasvumaata vapautuvan? Arktisten jäätiköiden alla ei suurelta osin ole maata, vaan vettä. Sikäli kuin siellä on maata, se on sen verran alhaalla, että jää edelleen sen sulamisvesien takia nousevan merenpinnan alle. Lisäksi nykyisestä viljelysmaasta suuri osa jää merenpinnan alapuolelle. Eli oikeasti vaikutus on täsmälleen toiseen suuntaan kuin aapee ehdottaa: hiiltä sitovien kasvien kasvuala pienenee.
Toki sit jossain vaiheessa, kasvit evoluutiossa muuttuvat sellaisiksi, että ne ylipäänsä käyttävät ja sitten myös tarvitsevat ja sitovat enemmän hiilta. Mutta se tapahtuu ihmisille liian myöhään.
Olen mukana sataprosenttisesti heti kun muutkin, erityisesti suurimmat saastuttajavaltiot, ovat sitoutuneet yhtä tiukkoihin raameihin kuin mitä meille ehdotellaan.
Vierailija kirjoitti:
Olen mukana sataprosenttisesti heti kun muutkin, erityisesti suurimmat saastuttajavaltiot, ovat sitoutuneet yhtä tiukkoihin raameihin kuin mitä meille ehdotellaan.
Samaa mieltä. T: persu
Jokainen, joka osaa suhteuttaa asioita, ymmärtää ilmastonmuutoksen olevan pelkkää propagandaa, jolla paremman väestön on tarkoitus hankkia rahaa ja valtaa itselleen samalla kurjistaen tavallisen kansan oloja. Ja kaikki tehdään tietysti sen ainoan totuuden, ilmastojumalan nimissä, jotta saisimme syntimme anteeksi ja maailma pelastuisi.