Voiko nykyinen postmoderni käsitys maailmasta johtaa tuhoon/nihilismiin?
Länsimainen maailmankuva on tällä hetkellä se, että ei ole totuuksia, on vain tulkintoja. Käsityksemme sukupuolestakin on muuttumassa siihen suuntaan, että kukaan ei enää ole mies tai nainen, vaan jokainen voi tulkita sukupuolensa niin kuin parhaaksi näkee. Kulttuurejakaan ei voi laittaa paremmuusjärjestykseen, vaan paremmuusjärjestys on sekin tulkinnanvarainen.
Seuraavana liipasimella on varmaan moraali. Vai onko se jo kyseenalaistettu? Ainakin se pitäisi kyseenalaistaa, jos haluttaisiin olla johdonmukaisia.
Eikö tätä totuuksien kyseenalaistamista olisi ihan tervettä vastustaa? Tavallinen ihminen on niin lyhytnäköinen, ettei se mieti asioita pitkällä tähtäimellä.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
AP on 50 vuotta myöhässä postodernismikeskustelusta.
Mihin tuo liittyy? Ei ainakaan aloitukseen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
AP on 50 vuotta myöhässä postodernismikeskustelusta.
Mihin tuo liittyy? Ei ainakaan aloitukseen.
Aloituksen teemat on keskusteltu loppuun 50 vuotta sitten perin pohjin fiksumpien toimesta eikä maailmanloppua tullutkaan. Sen verran se liittyy.
Nietzschen mukaan Jumalan kuoleman aiheuttama nihilismi aiheuttaa taas sen, että ihmiset menettävät elämänsä tarkoituksen joka taas Jungilaisen käsityksen mukaan on mikä tahansa arvo jota pidät elämässä korkeimpana ja jota kohti elämässä pyrit.
Eli vastaus lienee kyllä. Lisäksi jos lisääntymisen ja selviytymisen positiivinen yhteys ei ole enää selvä kaikille, aiheuttaa sekin negatiivisia vaikutuksia lopulta, niin kuin meilläkin näkyy.
AP on 50 vuotta myöhässä postodernismikeskustelusta.