IL: Akava jysäytti auki pelin järeistä työllisyyskeinoista: työttömyysturvasta nipistetään ja rahat saa palkintona, kun työllistyy
Hienoa, että henkilö saa työttömyystukea sitten kun hän on töissä. Yhtä fiksu idea kuin tämä aktiivimalli.
Kommentit (43)
Tuollaisia Stureja pitäisi vedellä avareilla muutamaan kertaan että heräisivät.
Ja Kela perii rahan takaisin koska se on pitänyt työttömyyden aikana paikata tt-tuella?
No eikö tuollainen muka kannnustaisi etsimään sitä työpaikkaa ja työllistymään? Ihan fiksu idea.
Tuohan on hyvä keino saada ihminen hakemaan aktiivisesti töitä.
Kukas se viitsii duunia hakea, kun rahaa tippuu ovista ja ikkunoista muutenkin.
Kuitenkin täytyy muistaa, että pitää olla niitä työpaikkoja joita hakea.
Tyhjästä on paha nyhjästä, ei siihen porkkanat auta, jos töitä ei vaan ole tarjolla.
Lähtisin heti töihin, ilman tuollaista kannustintakin, jos vaan olisi töitä tarjolla.
Mutta yt:ta pukkaa joka puolelta.
Vierailija kirjoitti:
Tuohan on hyvä keino saada ihminen hakemaan aktiivisesti töitä.
Kukas se viitsii duunia hakea, kun rahaa tippuu ovista ja ikkunoista muutenkin.
Kuitenkin täytyy muistaa, että pitää olla niitä työpaikkoja joita hakea.
Tyhjästä on paha nyhjästä, ei siihen porkkanat auta, jos töitä ei vaan ole tarjolla.
Tuollainen lisäisi vaan työttömän ahdistusta ja painaisi hänet yhä syvemmälle suohon.
Töitä on tarjolla väärissä paikoissa, ei siellä missä ihmisillä on jo asunnot ja elämä.
Täytyy tehdä rankkoja valintoja, myydä asunto pilkkahintaan muuttotappio alueelta ja lähteä perheen kanssa oudoille seuduille, uusiin hommiin.
Tokihan näin on pakkokin tehdä lopulta, tarkoitan vaan, ettei se työttömän elämä niin helppoa ole, jotta raha vaan jostain tulee ja sohvilla makoillaan.
Hankala hakea töitä kun niitä ei ole. Meidän kylällä 0 paikkaa avoinna.
Akava ei kyllä edusta työntekijöitä ollenkaan, ennemminkin työnantajia. Tai ainakaan puheenjohtaja Sture Fjäder.
Miksei sitä Fjäderiä jo heitetä ulos tuolta? Kerran taisi jo olla lähellä.
Ne jotka eivät halua maksaa velkojaan niin ei saada töihin ikinä.
Vierailija kirjoitti:
Akava ei kyllä edusta työntekijöitä ollenkaan, ennemminkin työnantajia. Tai ainakaan puheenjohtaja Sture Fjäder.
25 vuotta Akavalaisessa järjestössä, eikä sille ole mitään muuta syytä kuin pahan päivän varalle eli jos sattuisi tulemaan tilanne, että tarvitsisi lakiapua riitatilanteessa. Etujen ajaminen on ollut surkea spede vitsi.
Eikä niihin moniin avoimiin työpaikkoihin todellakaan kävellä noin vain sisään. Hakijoilta vaaditaan usein paljon, sekä koulutusta että kokemusta. Ainakin jos puhutaan ns. asiantuntijatehtävistä.
Elatusmaksu velvollisia ovat työpajat täynnä näitä miehiä joilla siitosvehkeet ovat toimineet mutta eivät maksa siitoksistaan.
Onpa ärsyttävää maksaa Akavaan kuuluvan liittoni jäsenmaksuja tämän jälkeen!
Miksi työntekijöiden liitot eivät aja myöskin liittoihinsa kuuluvien työttömien asiaa.
Tuollaiset puheet kuuluvat vain työnantajien edustajille ja joillekin mänteille kokoomuksen edustajille.
Sairasta. Miten voidaan olla noin pihalla työttömien arjesta, kun työpaikkoja ei vain ole. Tai sitten ovat niin matalapalkkaisia että pitäisi kuitenkin tukeutua Kelaan. Miksei työnantajia velvoiteta vaikka luopumaan ikäsyrjinnästä? Entä työkyvyttömät pitkäaikaissairaat, jotka eivät pääse eläkkeelle?
Nuo ukot on aivan idiootteja.
Tuossa systeemissä nyt on vialla se, ettei kaikille ole töitä. Vaikka jollain henkilöllä voisi olla tilanne se, että voi milloin tahansa halutessaan vaan mennä johonkin töihin, niin hänen ei kannata mennä sinne ennen kuin ansiosidonnainen loppuu.
Hän menettää rahaa jos menee töihin kesken ansiosidonnaisen loppumista.
Tuossa hän kerryttää isomman potin kun löllii työttömänä koko anssin loppuun.
Mikä tuossa nyt on se motivointi mennä töihin mahdollisimman nopeasti?
Tuossahan nimenomaan kannustetaan työllistymään mahdollisimman myöhään.
Ymmärsinkö ihan väärin tuon systeemin.
Tämähän on tulevaisuuden suunta. Edellinen hallitus laski 5% työttömyysturvaa jollei käynyt töissä (vähän) ja kohta työttömyysrahaa saa vain kun menee töihin. Mielipuolista?
Sitten kun tulot nousee tuhansia niin saa parin sadan kertakorvauksen?
Sture on imbesilli.