Miks mun tekemä siemennäkkäri ei pysy koossa?
Ostin Risentan siemennäkkäri-pussin ja valmistin leivän pussin ohjeilla (lisää vain kiehuvaa vettä ja öljyä ja paista). Mutta leipä ei pysy kasassa ollenkaan, vaan murenee heti jos siihen yrittää koskea. Mietin jo ohjetta lukiessani, että puuttuukohan siitä esim kananmunaa, joka pitäisi seoksen kasassa paremmin, mutta ei niiden nettisivuillakaan ollut muunlaista ohjetta.
Onko joku saanut onnistumaan tuon ohjeen mukaisen näkkärin? Teinkö jotain väärin?
Kommentit (5)
Ei sen ole tarkoituskaan pysyä koossa samalla tavalla kuin varsinaisen näkkärin.
Vierailija kirjoitti:
Ei sen ole tarkoituskaan pysyä koossa samalla tavalla kuin varsinaisen näkkärin.
No miksi ei kerrota, että tämä ei ole näkkäri, tämä on rasvainen siemenmysli?
Vierailija kirjoitti:
Ei sen ole tarkoituskaan pysyä koossa samalla tavalla kuin varsinaisen näkkärin.
No miten sitä sitten kuuluu syödä? Ei sitä ainakaan leipänä voi käyttää, kun hajoaa jos edes yrittää voidella sitä saati ottaa kokonaista palasta käteensä. Ja kun haukkaa, koko palanen hajoaa pikkusilpuksi.
Jauhot näemmä puuttuu ja nestettä tarvitaan myös.
En saanut onnistumaan minäkään. Sitten lisäsin spelttijauhoja ja sain aikaan vähän kiinteämmän lopputuloksen ja lopulta laitoin kananmunaa. Sen jälkeen näkkäri onnistui, mutta ei ole enää vegaanille sopivaa.