Mies ilmaisi epäröinnin suhdetta kohtaan koska olen yh. Loukkaannuin ja päätin suhteen. Toiminko hätiköiden?
Ja joo tiedetään että olen alinta pohjasakkaa jaadijaa, mutta semmonen ihme nyt kuitenkin tapahtui että tälläinen viritys mulla oli. Nyt on mietittänyt että olinko liian jyrkkä, pelotti että hän päättää suhteen joka tapauksessa.
Kommentit (12)
Yh on arjen sankari. Sinä et hylännyt lastasi. Voimia, et sinä qusipäitä rinnallesi kaipaa ja siihen oikeaan tyyppiin törmäät kyllä aikanaan.
Ja jos asialla on Jonne 12 vee, niin haista /C.
No vähän ehkä hätiköit. Mun mielestä on ihan luonnollista pohtia että haluaako valmiin paketin vai ei, haluaako lasta vai ei vaikka naisen haluaisikin.
Luonnotonta olis olla miettimättä asiaa - ja varmasti nekin miehet tätä pohtii jotka eivät ääneen sitä kerro.
Vierailija kirjoitti:
Yh on arjen sankari. Sinä et hylännyt lastasi. Voimia, et sinä qusipäitä rinnallesi kaipaa ja siihen oikeaan tyyppiin törmäät kyllä aikanaan.
Ja jos asialla on Jonne 12 vee, niin haista /C.
Jos olet yhtään samanlainen kuin yllä oleva kommentoija, niin en ihmettele miksi epäröi. Ehkä kyse ei ollut yh:sta, vaan sivistymättömyydestä ja defensiivisyydestä, joka näkyy ulospäin rumalla tavalla?
On ihan normaalia että kumppanin lapsi/lapset edellisestä suhteesta mietityttävät.
Mutta on myös elämän fakta että eivät ne ole poiskaan lähdössä. Kunnon ihmiset eivät siivoa lapsiaan pois tieltä, ja jos miehelle kelpaisi lapsensyrjäyttäjäpaskiainen, onko hän itsekään tarpeeksi hyvää kumppanimateriaalia?
Kuuntele tunteitasi: mikä miehen epäröinnissä loukkasi? Saatat löytää sen ihan todellisen sytn miksi tuon miehen kanssa ei olisi onnistunut.
Vierailija kirjoitti:
No vähän ehkä hätiköit. Mun mielestä on ihan luonnollista pohtia että haluaako valmiin paketin vai ei, haluaako lasta vai ei vaikka naisen haluaisikin.
Luonnotonta olis olla miettimättä asiaa - ja varmasti nekin miehet tätä pohtii jotka eivät ääneen sitä kerro.
Aika paljon riippuu siitä millä tyylillä asia otettu esille.
Jos "Sähän oot vähän tommonenntoisen käden tavara ja lapsikin nilkoissa mutta jos teet XX niin kai tää voi jonkun aikaa jatkua 😉" niin ei jatkoon.
Ja jos taas "Oho, en ole seurustellut kenenkään vanhemman kanssa ennen, täytyy vähän asennoitua uusiksi" niin tyypille voi ehkä antaa mahiksen.
Mies ei oo ite halunnut lapsia ja siksi kuulemma epäröi. Olin sen hänestä aistinut ja tuntu että myönsi vasta kun tiukkasin että miksi on niin vaisu. Ehkä siis sekin loukkasi että piti itse ymmärtää jonkun hiertävän. Mun lapsi on eskarissa eli ei ihan pieni enää.
Mutta hyvä mies olisi ollut ja nyt ei olla missään väleissä kun panin poikki. Ap
Mutta olisiko ollut niin hyvä mies jos joudut häneltä asiaa tiukkaamaan? Hyvä mies olisi ottanut asian nätisti esille kuten tuossa yllä olevassa esimerkissä.
Joo voihan se tietty olla että into lopahti muutenkin ja käytti lasta vaan tekosyynä. Ap
Mun mielestä ehkä vähän hätiköit. Ehkä olisi kannattanut sanoa jotain tyyliin "sun pitää nyt vähän miettiä, mä olisi kiinnostunut kyllä", eli ei rikkoa välejä kertaheitolla.
Itsellä on tilanne, että en edes hae mitään enkä uskaltaisi mihinkään ryhtyä, kun en tahdo, että lapset näkisi useita "isäehdokkaita", jotka sitten haihtuvat. Suhteen rakentaminen on aika erilaista, kun lapsia on. Mulla siis vähän semmoinen tilanne, että saumaa tuntuisi olevan, esim. lasten harrastuksissa törmään ihan varteenotettaviin tyyppeihin, mutta en uskalla edetä. Meidän perhe toimii näin ihan ok.
Minäkään en olis aikoihin vielä lapselle esitelly, joten siksi yhteistä aikaa tietysti oli vähän. Eli hirveät paineet siitä että tietäis ensin suhteen olevan kestävä, mutta eihän sitä voi ikinä tietää. Ap
Mielestäni teit oikein. Parempi tuo on kuin jäädä roikkumaan vaikka miehen mielenkiinto selkeästi on lopahtanut. Teit kuten vahva ihminen tekee, etkä menettänyt itsekunnioitustasi. Ihan turhaan sitä on odotella jospa mies alkaisikin kiinnostumaan enemmän lapsiarjestakin. Olen itsekin yh. Nykyään en enää tyydy mihinkään paskaan. Vain sellainen mies kelpaa, jonka kanssa on todella hyvä ja helppo olla ja joka pitää lapsistani.
Joo, parempi että et yritäkään enää löytää parisuhdetta, jos aina kun alat epäilemään että mies saattaa laittaa poikki suhteen, eroat.