Katsoin Perttu Kiinassa -ohjelmaa MTV3:lta ja siinä ihmeteltiin, kun Kiinassa asuva suomalainen ei tiedä Sampo Kaulasta
Niin? Mitäs outoa tuossa nyt on? Ei monikaan pitkään ulkomailla asunut tiedä moniakaan suomalaisia julkkiksia. Tiedän suomalaisia, joille ei esim. Sara Sieppi, Anna Abreu, Antti Tuisku, Cheek tai suomalaiset tubettajatkaan sano mitään.
Taitaa useille suomalaisille tulla yllätyksenä se, että isoimpia maailmantähtiä (kuten Kimi Räikkönen, Valtteri Bottas, Lauri Markkanen, Teemu Pukki, Duudsonit, Ville Valo, Sunrise Avenue, Renny Harlin, Jasper Pääkkönen ja vaikkapa presidenttimme Sauli Niinistö) lukuunottamatta lähes kaikki suomalaiset julkkiset ovat nevahööd-kategoriaa ulkomailla. Mutta samaa se on ulkomaalaisillakin. Moni muukaan synnyinmaastaan jonnekkin kauemmas muualle muuttanut ei ole enää jossain vaiheessa perillä siitä, mitä julkkiksia omassa maassaan on pinnalla, ei vaikka kyseessä olisi paljon Suomea suuremmat maat.
Kommentit (10)
Juu, minä olen Suomessa asuva suomalainen eikä minulla ole aavistustakaan, kuka on Sampo Kaulanen. Enkä todella aio googlettaakaan - en ole kiinnostunut turhista julkkiksista, jollainen oletan tuon henkilön olevan.
Hyvin harva Suomessakaan asuva tietää kuka on Sampo Kaulanen. Ehkä jossain seiskan kannessa on joskus nähnyt mainittavan, kun seiskalehti on kaupassa silmiin osunut. Sen enempää ei ole tyypistä mitään hajua. Oikea reaktio naiselta siis, on aika nevähööd.
Minä luulin pitkään, että sen miehen nimi on Jouni. Sitten tajusin, että se on se Diili-ohjelman mies.
Mikä ja kuka on Perttu???
Ja Sampo Kaulanen, miksi sellainen pitäisi tietää/tuntea?
Olen Suomessa asuva suomalainen.
No noi jutustelut muutenkin ko. ohjelmassa ovat alakoulu -tasoa :D. Kuljetaan jossai messuilla ja heitetään mitä sylki suuhun tuo ... ja useimmiten ihan merkityksetöntä skeidaa :D. Kaikkee sontaa sitä näytetään ... OstosTV:täkin kattoo ja kuuntelee mieluummin :D.
En minäkään tiedä, eikä kiinnosta edes ottaa selvää. Nimen olen tällä palstalla ennenkin nähnyt, mutta tuskin hän mitään oikeasti merkittävää on tehnyt.
En tiedä kuka on Sampo Kaulanen. En muista, olenko edes kuullut tuota nimeä aiemmin.
Mä oon asunut 15 vuotta ulkomailla ja joskus huvikseni otan selvää, kuka joku iltapäivälehtien sivuilla pyörivä tyyppi on. Tänään googlasin jonkun Petterin, mutta ei kyllä jäänyt mieleen sukunimi tai miksi on kuuluisa.
Niin joku bb-julkku ihmetteli asiaa.