Muistaaki kukaan: puristettava banaanimehujää 80-luvun alusta?
Nostalginen pikkumuisto... Yksi varhaisimmista lapsuusmuistoistani on kun kurotin jäätelöaltaaseen lähes jalat ilmassa ja valitsin banaaninmakuisen (käyrän?) Mehujääpuikon/jäätelöpuikon äidin ostoskoriin. Pakkaus oli sellainen tuubin mallinen puristettava. Olen ollut noin 4-vuotias, mutta olen varma, että muistan oikein. Muistaisko kukaan muu tätä jätskiä, sen nimeä, tuskin kuvaa enää mistään löytyis..?
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Banana split
Hmm... oliskohan ollut tämä..? Muistelen että olisi ollut käyrän mallinen puristettava pakkaus, vähän Rio colan tyyliin mutta siis käyrä kuin banaani.
Oliko joku zapp tai sinnepäin sen nimi? Oli todella hyvä, samanlaine pakkaus kuin myöhemmin Rio Cola nimisessä mehujäässä.
Muistan vain Rio:n, Lipsin, Jaffan ja Mac Blackin 80 luvulta.
Vierailija kirjoitti:
Muistan vain Rio:n, Lipsin, Jaffan ja Mac Blackin 80 luvulta.
Päärynä lipsi oli todella hyvä. Sitten oli myös Pommac. Ja sellainen auton muotoisessa muovikipossa ollut jäätelö, olisiko ollut ralli tjsp.
80-luvun alussa myös haisi t*kalisto.
Radio Banana käyrä banaanikermajäätelö. Ole hyvä! 🍌
En muista juuri tuota makua, mutta muistan kyllä että oli puristettavia mehujäitä vielä 80-luvun lopulla.