Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Muistakaa käyttää mikrobilääkkeitä, antibiootit!

Vierailija
30.08.2019 |

Puu lahoaa luonnossa, kun siihen tulee lopulta niin paljon solunsisäisiä mikrobeja. Kyllä - kasveillakin on omat solutasolla pyörivät lahottajamikrobinsa. Samaten ihmisten tulee ajoittain vähentää mikrobikuormaansa esim. pitkillä antibioottikuureilla. Mikrobeja on tuhottomasti mm. suolistossa, ja niitä vuotaa verenkiertoon. Juuri krapulan oire on immuunipuolustuksen reaktio isompaan määrään mikrobeja, jotka vuotavat suolistosta. Alkoholi on hurjan immunosuppressiivista ja saa suolen vuotamaan tavallista enemmän mikrobeja verenkiertoon. Eli ei alkoholille.

Lääkkeiden suhteen, monet ovatkin heikkoja mikrobilääkkeitä, kuten verenpainelääkkeet, kalsiumsalpaajat, fluoksetiini, SSRI:t. Nämä aiheuttavat myös antibioottiresistenssiä tutkimusten mukaan. Silloin lääkkeistä menee ns. teho. Mutta ovat vain heikkoja mikrobilääkkeitä, bakteriostaattisia, eivät tapa mikrobeja, vaan hidastavat mikrobien lisääntymistä. Eivät vedä vertoja kunnon antibiooteille.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitää sää sönkkäät oikein.

Vierailija
2/4 |
30.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen aina ihmetellyt miksi lääkärit eivät osaa selittää mitä serotoniinisyndrooma tarkoittaa, ja mistä se johtuu.

Mutta jos selityksesi mukaan SSRI:t ovat heikkoja mikrobilääkkeitä, mikä näyttää olevan totta kun katsoin pubmedistä julkaisuja, niin usean SSRI-lääkkeen yhdistäminen tietysti voimistaa lääkkeiden antibioottisia ominaisuuksia, kun ne toimivat eri tavalla.

Tämä voisi johtaa siihen että vaikutus muuttuu bakteriostaattisesta mikrobisidiseen, eli vaikutus voimistuu huomattavasti, ja siitä serotoniinisyndrooman oireet. Tämä myös selittäisi sen miksi kaikki eivät saa serotoniinisyndroomaa, koska se vaatisi myös sen että elimistössä olisi runsaasti mikrobeja ja että lääkkeitä sekoitettaisiin keskenään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvää pohdintaa, olisiko tässä tutkimuksen paikka?

Vierailija
4/4 |
30.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä aihe on jo niin vanha ja kulunut. Noin puolet kavereista mitkä tunnen käyttävät säännöllisesti jotain mikrobilääkkeitä tai luontaistuotteita joiden mainostetaan olevan antibioottisia. Eihän se ole mikään taianomainen ratkaisu. Monet saavat tosiaan krapulaa muistuttavia oireita, ja suolisto rupeaa temppuilemaan. Hyi helvetti! Jotkut idiootit näitäkin oireita sietävät ja jatkavat sitkeästi, mutta saa nähdä onko siitä mitään iloa. Itse uskon vankasti siihen että ei ihminen mitään antibiootteja tarvitse säännöllisesti.