Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uskotko tieteeseen osa 2 (eka katosi) kaipasit tutkimuksen

Vierailija
29.08.2019 |

Tässä vastaus

Mutta ehkä P-Marie Robitaille (nimeä ei saa kirjoittaa sanomasensuurin alla) kelpaa koskien Kirchhoff:in lakia? Ehdotti laatikon käyttöä joka olisi heijastava tai edes kopiopaperilaatikko ja ilman hiiltä jolloin mustan kappaleen säiteily katoaa vaikka teorian mukaan kuuluisi olla merkityksetöntä mitä pintaa käytetään. (vrt klassinen vain hiilestä tehdyillä laatikoilla)

https://www.researchgate.net/publication/280042096_The_Theory_of_Heat_R…
ja löytyi lopulta.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
29.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

P i e r r e

ilmeisesti muistuttaa sanoman mukaan liikaa jotain androgeenistä kaasua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiede auttaa minua parantamaan työsuoristustani monella tapaa, kun ymmärrys lisääntyy niin aiheet käyvät tutummiksi jolloin siitä on konkreettita hyötyä toteuttaa tuotteita jotka vaativat laboratorio-olosuhteita sekä matematiikan, kemian ja biokemian ymmärtämistä.

Tiede myös auttaa hahmottamaan muiden tai harrastuksien merkityksellisiä todistettavia yhdistäviä tekijöitä. Spekulointi ja ymmärrys jonkin asian merkityksellisyydestä paranee tieteen avulla, usko ei paranna omaa suoristusta vaan harjoittelu, faktojen etsiminen ja tutkiminen ja niiden ymmärtäminen. 

Usko on niin montaa asiaa vastaan jotka parantavat suoristusta ja ymmärrystä etten voi käsittää että on olemassa ihmisiä jotka uskovat. Toki monet ihmiset ovat itseään ja muita kohtaan jostain syystä ennemmin epärehellisiä kuin tieteellisiä.

Tiedekkin herättää jostain syystä monissa kateutta, kun olet ymmärtänyt jonkin tieteellisen asian merkityksen työssäsi ja osaat sitä soveltaa ja kerrot siitä porukassa, alkaa monen energia-uskovaisen taholta tulla läppää, että hänen uskonsa todistamattomista asioista ovat ihan yhtä merkityksellisiä.

No niillä ei toteuteta kuitenkaan mitään konkreettista. Usko ei viljele usko ei rakenna usko ei myy eikä usko paranna. On puhdasta itsekusetusta esittää omaa merkityksetöntä oletettua, mutta todistamatonta (toistaiseksi ainakin) asiaa yhtä tärkeänä kuin jokin konkreettinen parannus nykyiseen, joka vaikuttaa oikeasti ihmisten elämään. 

Tästä syystä monet uskovaiset ovat rasittavia. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kahdeksan