Vaikuttaako karkin syönti sikiön kokoon?
siis minä kun voisin syödä karkkia kilotolkulla...pelottaa et vauva kasvaa liian isoksi.
Kommentit (12)
Täällä toinen herkkusuu ;) Esikoista odottaessa viimeisillä viikoilla söin tooosi paljon esim.suklaata ja muutenkin herkuttelin olan takaa. No kiloja tuli kyllä 19kg mutta lähti alle 2kk jälkeen synnytyksestä joka kilo! Vauva painoi 3,8 kg. Syntyi 2 päivää lasketun ajan jälkeen. Eli en usko että sinullakaan hätää on. Itse rohmuan nyt rv 38 kanssa usein karkkia mutta muista pestä hampaat :)
Itse olen ollut karkkihiiri koko raskauden ajan, mutta vauvan kokoarvio oli viikolla 36+1 2500g. Oma paino on noussut 8kg tähän mennessä.
Tytteli-83 rv 37+6
Sokeri lihottaa/kasvattaa vauvaasi ainoastaan, jos sinun haimasi ei tuota riittävästi insuliinia poistaakseen sokerin kulkeutumisen istukan kautta sikiöön- eli jos sinulla EI ole raskausdiabetestä, sikiö ei kasva sokerin määrästä- ei missään vaiheessa raskautta. Karkilla et siis voi lihottaa lastasi, itseäsi kyllä:).
Minä syön (valitettavasti) nameja lähes päivittäin, ainakin jossain muodossa (jäätelöä, pullaa tms). Verensokerini on kuitenkin erittäin alhainen, todettu testeillä. Vauvankin kokoarvio kulkee alakäyrällä, tällä ei siis ole vaikutusta vauvaan (lähes päinvastoin). Esikoisen kohdalla söin karkkia päivittäin- poika syntyi ajallaan ja painoi 3,4kg.
Älä siis huoli, jos sinulla ei ole rdb.tä ja olet ns. normaalipainoissa raskauden ajan.
Jos et minuun sanaani usko, soita vaikka heti neuvolaan- kuulet tämän saman asian sieltä:)
t.th-sitruska rv 34+2
Ekalla lääkärikäynnillä ilmaisin pelkoni että jos vauva taas (esikoinen 4,5kg) kasvaakin suureksi.
Siihen lääkäri totesi että kannattaa katsoa odotusaikana ettei syö liiemmin sokeria ja muutenkin pitää " diettiä" !!
Minusta tämä oli outoa sillä en ole lainkaan ylipainoinen (päin vastoin) ja esikoisenkin kanssa vatsa kulki alimmalla käyrällä.
Onneksi terkkari laittaa nyt sokerirasitukseen ja kokotarkkailuun...
Ekassa raskaudessani painoni nousi yli 20kg, alusta alkaen reippaasti, ja kohtasin monenlaisia asiantuntijoita, jotka olivat ihan eri mieltä. Toiset väittivät pokkana, että mässäämisellä kasvatan vauvastani semmoisen jytkyn, että tulee vaikea synnytys. Toiset, että jos ei sokeriarvoissa ole häikkää, ei oma painonnousuni vaikuta vauvaan ollenkaan. Sokerit sitten mitattiin ja olivat reippaasti alle raja-arvojen. Mahani oli valtava ja kiloja kertyi jotain 23, mutta vauva oli 3,4-kiloinen ja synnytys helppo, lällätilää vaan sillekin yhdelle pahan ennustajalle...:) Ja siitä karkista, niin kieltämättä se on aina ollut heikko kohtani ja nyt tokassa raskaudessakin on kyllä tullut sitä syötyä, vaikka muuten syön terveellisesti. Mutta mun tapauksessa karkinsyönti ei ekaa vauvaa kasvattanut. Toinen juttu on se, kuinka paljon lisäaineita niistä saa, mutta jos ruokavalio on muuten kunnossa, en osaa uskoa, että nekään vauvalle mitään tuhoa tekee.
Yllä olevien viesiten perusteella voi siis päätellä, että toisilla vaikuttaa ja toisilla ei.
Riippuu siis siitä, kuinka sokeripitoista tavaraa masuvauva saa ravinnokseen. Siksi kai siitä neuvolassa varoitellaan, koska ilman sokerirasituskokeita ei voi tietää, kenellä vaikuttaa ja kenellä ei.
Itselläni luultavasti vaikuttaa, sillä tavallisilla neuvolakäynneillä mitatut verensokeriarvot ovat kyllä heti koholla, jos olen ennen käyntiä syönyt vähänkään makeaa. Esim normaali aamupuuro+sokeria päällä ja neuvolassa tuntia myöhemmin mitattiin sokerit koholla. Sama aamupala, sama aikataulu, mutta ilman sokeria aamupuurossa -> ei sokerit koholla.
Samoin edellisessä raskaudessa innostuin rvkolla 40 popsimaan suklaata aika paljon, ja se ilmeisesti vaikutti syntymäpainoon, joka rvko 41+6 oli 3.9kg.
Eli älä nyt ihan varauksetta vetele karkkia, jos et tiedä, miten se itselläsi vaikuttaa..
Kyllähän se verensokeri hetkellisesti jonkunverran nousee vaikka sitä insuliinia sitten tuleekin joka laskee sen eli jos koko ajan syö karkkia niin kyllähän ne verensokerit jotenkin kohoaa niinkuin muutenkin ruokailun jälkeen yleensä.
Se tietty rasittaa elimistöä siis liika karkinsyönti ja tulee helposti hyperglykemia ennen varsinaista raskausdiabetesta/2 tyypin db:tä eli verensokerien jonkunlaista heittelyä. Eli insuliinia pumpataan karkin syönnin jälkeen niin rajusti, että verensokerit laskeekin liikaa kun solut ei enää reagoi niin herkästi insuliiniin ja sitten tuleekin mieliteko syödä taas lisää sitä karkkia eli ollaan jo kierteessä :)
Itse olen tällaisen hyperglykemian selättänyt hyvällä ruokavaliolla ja saanut painonkin stabiiliksi ja mielialan ja olon muutenkin paremmaksi.
Pia ex-karkkihirmu :)
Kuulostaa ihan asialliselta jo tuo, mitä pia74 edellä kirjoitti. Ymmärrän, että jatkuva makean syöminen on ongelma, mutta entäs sellainen keskivertoherkuttelu tyyliin karkkia joka toinen ilta...? Ja pia74, onko salaisuus, että millaisella ruokavaliomuutoksella olet päässyt makeanhimosta eroon? Vaikken mikään pahimmasta päästä mässyttäjä olekaan, niin olisi kiva tietää.
Mua ärsyttää raskautta hoitavien asiantuntijoiden taholta lähinnä se syyttely, epämääräisten faktojen latelu ja holhoamisasenne, mitä olen itse ekassa raskaudessani kokenut. Että kun nyt olen raskaana, niin kuka tahansa voi tulla mulle moralisoimaan jostain herkkujen syönnistä, vaikka totuus olisikin sitten se, ettei se vaikuta vauvaan mitenkään, korkeintaan kerryttää omia kiloja. Jotka nekin ovat minun kilojani eikä sen terkkarin - ja jotka karistan tai kannan minä eikä kukaan muu. Pahimmillaan uhkaillaan suoraan, että jos et rupea salaattidieetille, koet vaikean synnytyksen (kyllä, minulle sanoi yksi setä näin, uskokaa tai älkää). Salaattidieetille - terve, lähtöpainoltaan hoikka ja sokeriarvoiltaan normaali nainen. Onneksi tämänkertainen terkkarini ja lääkärini ovat täyspäisiä tapauksia.
Minä kun odotan ensimmäistäni ja ensimmäinen neuvolakäyntikin on vielä edessäpäin kauhun sekaisin tuntein odota mitä tuleman pitää.
Työkavereilta on kuullut vaikka millaisia kommentteja, joita heille on sanottu neuvolassa. Eniten ihmetyttää ihan normaalipainoisten, hyvässä kunnossa olevien, ei sokerit yms koholla olevien äitien " kiusaaminen" . Yhdeltä täti uteli vaikka mitä ruokatottumuksista ja tuli kysyneeksi, että juotko tuoremehua. Hän sattui rakastamaan tuoremehua ja tietysti kertoi että aika paljon. Neuvolassa kiellettiin välittömästi tuoremehun juonti, korkeintaan lasi viikossa! Kun perustetta yritti hän kysellä, tuli tiukka vastakysymys: kai sinä haluat, että lapsesi on terve? Siitä lähtien joka neuvolakäynnin yhteydessä on häneltä kysytty tuoremehusta ja hänellä ei ole mitkään arvot edes korkealla..
Tietysti tiedän, että nämä ovat varmasti yksittäistapauksia ja äärisellaisia. Tuntuu vain niin kurjalta, kun muutenkin on ajatukset ja kroppa sekaisin, niin sitä pakkaa vielä seataan oikein olan takaa ihan turhalla.
Pitää vielä kommentoida...eli niin, tottakai useimmilla verensokeri nousee hetkellisesti vereen joutuneen glukoosin vaikutuksesta- mutta, se ei tarkoita sitä, että ' sokeri' määrä menisi vauvaan ainakaan sellaisenaan. SINUN elimistösi työskentelee sen glukoosin pilkkomiseksi eli haima pumppaa insuliinia sitä varten. Jos tässä aineenvaihdunnallisessa prosessissa ei ole ongelmia, ts. sokeri ei pääse istukan kautta sikiöön (niin, että se sitä alkaisi lihottaa, toki sikiökin tarvitsee hiilihydraatteja kehittyäkseen ja kasvaakseen) ei vauva ala kasvaa sokerin takia. Raskausdiabetes nostattaa verensokerin niin korkeaksi, ettei elimistä kykene sitä hajottamaan ja sokeri kulkeutuu istukan kautta sitten sikiöön. Tämä prosessi tapahtuu VAIN, jos sairastat rdb:tä.
Hyperglykemia ei tule kaikille, syö sitten kilon tai kaksi sokeria. Minulla esimerkiksi verensokeri ei noussut yhtään sokerirasituksessa (paasto 3,8, 1. näyte 4,0, 2. näyte 3,8) Tässä kokeessahan aiheutetaan hyperglykemia tarkoituksellisesti puhdasta glukoosia juomalla.
Jos nämä väitteet, jossa siis sokerilla voitaisiin vauvaa lihottaa ilman rdb:tä ovat täysin perättömiä, sillä silloinhan olisi sama asia väittää, että jokaiselle ylipainoiselle ja/tai lihavalle äidille syntyisi iso/lihava/ylipainoinen vauva. Ja tämähän ei taas missään nimessä pidä paikkansa. Yleensä jopa päinvastoin!
En puolusta karkinsyöntiä tai yletöntä herkuttelua. Kohtuus kaikessa. Halusimpa vaan korjata nämä muutamat kommentit oikeaksi.
Monet lääkärit sanovat siitä herkuttelusta ja pelottelevat tulevaa äitiä kasvattamasta lasta isoksi- se on todellakin pelkkää pelottelua ja näillä puheilla yritetään ehkä saada vain pitämään äidin oma painonnousu kurissa. Ylipaino on yksi raskausdiabeeteksen riskitekijöistä, mutta kaikki yliapainoiset eivät tähän sairastu. Sokerirasitustesteillä asian saa varmistettua- eli te, jotka pelkäätte ' lihottavanne' vauvaa, käykää sokerikokeissa.
sitruska rv 34+
ja tyttö painoi 3,5kg (42+3 rv). Toista odottaessa söin makeata varsinkin parin viimeisen kuukauden aikana ja tyttö painoi 3,3kg (41+0 rv).
Kolmatta ja neljättä odottaessa olen syönyt reilummin makeata ja tytöt painoivat 3,9kg (41+6 rv) ja 4,2kg (41+3 rv).,
Ehkä tämä kuitenkin on yksilöllistä, eihän sitä voi tietää paljonko vauvat olisivat painaneet ilman karkkilisää.
ehkä sitten jos onnistut hankkimaan paljon ylipainoa ja sitä kautta raskausdiabeteksen. Sitten seurataan sikiön kasvamista äitipolilla tarkemmin. Muuten en tiedä voiko sikiö kasvaa liian isoksi karkkien syömisellä, ei kai jos et sillä hanki ylipainoa itsellesikään. Mutta tuleehan niitä kiloja karkeilla helposti.. ei varmaan kuitenkaan kannata ihan hirveästi stressata.