Onko kellään tietoa USA:n imetystilastoista? ov.
Olen saanut semmoisen kuvan että siellä ainakin ylemmän sosiaaliluokan edustajat antavat mieluummin korviketta kuin imettävät. Olenkohan ihan väärässä?
Ranskassa ainakin tarjotaan synnyttäneille maidoneritystä estävää lääkettä ja ilmeisesti puolet synnyttäneistä ottavat sen vastaan.
Kommentit (16)
siis maidoneritystä estävää lääkettä!! Hirveää! Voi herranjumala...onneksi asun suomessa!
Vähiten imettävät mustat (51,1%) ja eniten latinot (77,8%.) Ikähaarukassa nuoret (<20) äidit imettävät vähemmän (54,5%) kuin vanhemmat (>30) (74,9%.) Rikkaammat imettävät enemmän (79,7%) kuin köyhimmät (62,7%.) Usein imetys kuitenkin jää melko lyhyeksi.
Google on ystävämme.
Rikkaammilla on varaa pysyä lapsen kanssa kotona. Silti tuntuu että juuri nämä rikkaiden miesten kotivaimot eivät kuitenkaan imetä.
Tämä kysymys tuli vaan mieleen kun katsoin sitä 30 päivää minimipalkalla dokumenttia. Siinä pidettiin korviketta vauvan vakiovarusteena, pakollisena hankintana.
ap
Vierailija:
Rikkaammilla on varaa pysyä lapsen kanssa kotona. Silti tuntuu että juuri nämä rikkaiden miesten kotivaimot eivät kuitenkaan imetä.
ap
koulutetummat imettävät useammin kuin kouluttamattomat.
tilastoista en kylla tieda. aitiysloma on yleensa 3kk ja silta ajalta ei makseta palkkaa. korvike on taalla todella kallista! vaipat sen sijaan suomen hinnoissa mielestani, no jotkut halpikset jotka hajoavat paalle on halvempia. pampersit on aika suosittuja taalla.
Mutta tosi lyhyen ajan imettävät kyllä.
ap
Ei se täälläkään mitään halpaa ole!
paino grammoina noin 700g. eika tama ole sielta halvimmasta paasta edes.. siella nakyi nan-merkkinen jauhe olevan teilla alle 4 euroa kun joulun alla suomessa kavimme.
Eikä niillä " rikkaillakaan" usein ole mahdollisuutta jäädä kotiin lasten kanssa. Monilla valtavat opintovelat niskassa.
Minusta on tylsää, kun amerikkalaisia pitää paheksua ihan vain periaatteesta. Paljon mätää siinä maassa kyllä on, mutta paljon on hyvääkin ja tavalliset ihmiset ovat ihan samalla tavalla tavallisia ihmisiä kuin missä tahansa muuallakin.
On tosiaan sitten kallista.
Nan jauhe taitaa tosiaan olla halvinta täällä, 500gr maksaa n. 4 euroa.
Onko siellä korvikkeen sekoitussuhde (jauhe-vesi) sama kuin täällä?
Jos on, niin on todella kallista korvike siellä!!
Millä köyhät edes rahoittaa vauvansa ruokinnan? Siis jos eivät imetä..
siis piti sanoa ettei ole kalleimmasta paasta mita me kaytamme. tuo nan maksaa 12oz eli 340g mika on kolmannes vahempi kuin teilla siella niin meidan lahi marketissa 12 taalaa.
Vierailija:
siis piti sanoa ettei ole kalleimmasta paasta mita me kaytamme. tuo nan maksaa 12oz eli 340g mika on kolmannes vahempi kuin teilla siella niin meidan lahi marketissa 12 taalaa.
ettei siina juurikaan ole eroa silla mihin yhteiskuntaluokkaan aiti kuuluu, monet imettavat ja tunnen aika monta taaperoimettajaakin.
etta esim starbuckseissa imettaminen on kiellettya. jenkit ovat todella muka-haveliaita ja alastomuus on tabu taalla. hulluna pitavat kun kerron meidan suomalaisesta saunakulttuurista;) media antaa aika omituisen kuvan amerikkalaisista mun mielestani. ei kannattaisi ehka ihan kaikkea uskoa..
Mutta USA on niiiin vauvakielteisen oloinen maa, että siellä tuskin imetyskään on kovin suuressa suosiossa. Sehän on joissain osavaltioissa jopa kiellettyä yleisellä paikalla...sakkorangaistuksen uhalla. Että huh-huh.