Luonnonvarakeskuksen tutkija: Lihansyöntiä syyllistetään liikaa ilmastonmuutoksesta
”Suomessa on paljon alueita, missä ei ole järkeä kasvattaa mitään muuta kuin nurmea ja ainakaan toistaiseksi ihminen ei pysty suoraan sitä nurmea hyödyntämään, jolloin siihen tarvitaan eläin väliin. Suurta osaa nurmipelloista ei siis Suomessa voi siirtää jollekin muulle kasville, jota ihminen voisi käyttää suoraan”, Termonen sanoo Uudelle Suomelle.
Monivuotinen nurmi verrattuna yksivuotisiin viljelykasveihin on joka tapauksessa parempi, koska sitä ei kynnetä joka vuosi. Pohjoisessa kasvukausi on lyhyt, eivätkä monet kasvit ehdi puintikuntoon.
”Nurmi sopii hyvin Suomen ilmastoon. Se kasvaa täällä hyvin.”
”Suomalaista nautakarjataloutta syytetään minun mielestäni aivan liikaa ilmastonmuutoksesta. Enemmän kuin se ansaitsisi. Sitä ei aina tulla ajatelleeksi, että suomalaiset olosuhteet ovat aivan erilaiset kuin esimerkiksi sademetsäalueella.”
Hän kaipaa keskusteluun suhteellisuudentajua ja muistuttaa, että Suomessa fossiiliset polttoaineet ovat paljon isompi saastuttaja.
”Jos yksittäinen kuluttaja haluaa pienentää hiilijalanjälkeään, hän voi tehdä esimerkiksi liikenteeseen tai asumiseen liittyviä valintoja, joilla on isompi vaikutus kuin lihansyönnillä. Näitä pitäisi pitää esillä samassa suhteessa.”
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/pitaisiko-suomessa-luopua-lihansyonn…
Älä unohda lemmikkien pitämistä. Niistä ei ol mitään hyötyä mutta koira kuluttaa saman verran kuin auto.