Olen tullut siihen tulokseen, että itse asiassa poliittinen korrektius on aikamme oikea FAKE NEWS
Näinhän sen tosiaan voisi jo kuvitellakin olevan ihan luonteensa takia kun asioista ei saa puhua oikeilla nimillä. Sitähän se on.
Ihan pari esimerkkiä:
Linkkasin aiemmin klipin jossa Dr. Debra Soh Bill Maherin showssa kertoi kuinka nuorena transuoireilevat eivät yleensä ole lopulta transuja lainkaan vaan itse asiassa homoja ja näinhän oli sen Sametinkin kanssa lopulta. On kuulemma hyvin johdonmukainen löydös tutkimuksissa vaan eipä kerrota poliittisesti korrektissa medissa missään kohtaa. Meilläkin on näitä teiniwiimoja ja kaisloja esitelty mediassa vaan jotain jää yleensä kertomatta eli usein eivät ole sen transumpia kuin kukaan muukaan kunhan teini-iästä selviävät. Tuon Sametin kohdalla tosin asia valkeni vasta 10 vuoden hoitojen jälkeen. Ilmeisesti koska kukaan ei ollut vinkannut koko mahdollisuudesta, I don't know. Monille asiasta aiheutuu ihan oikeaa ja omakohtaista haittaa kun jotain jää kertomatta. Juuri ko. klippiä ei nyt löydy mutta olihan se jo täällä ennen.
Suomessakin Mäntyniemeä myöten vieraillut Harvard-proffa James Putnam taas sanoi näin liittyen laajoihin tutkimuksiinsa siitä kuinka monikulttuurisuus syö yhteisön sosiaalista pääomaa. Kuvaa ilmiön laajuutta sekin.
Putnam said, "It would be unfortunate if a politically correct progressivism were to deny the reality of the challenge to social solidarity posed by diversity."
Tatu Vanhanenhan havaitsi jotain perin epäkorrektia myös ja itse asiassa Putnamkin istui noidenkin tulosten päällä pitkään koska olivat niin poliittisesti epäkorrekteja.
Kolmas esimerkki voisi olla vaikka tämä I Puopolon artikkeli. Esimerkeistä ei varsinaisesti ole pulaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ivan-puopolon-nettikolumni-sukupuol…
Kommentit (11)
Ja kappas vaan "transuoireilun" (ei ole sana) esimerkiksi kaivetaan taas sametti. Ylipäätään tuo, että käytät transsukupuolisista termiä transu, kertoo, että et ole kiinnostunut keskustelemaan asiasta.
Ja Sohin väitteitä on lukuisia kertoja kumottu, tämä kun on, hyvin klassiseen tapaan, vedellyt viivoja suoriksi, vaikka tutkimukset, joihin hän vetoaa eivät ole osoittaneet väittämään paikkansa pitäväksi.
Niin eli vähemmistöjä pitäis taas päästä haukkumaan? Saanko arvata, että olet valkoinen hetero etkä edes koditon tms.?
Tämä on De Facto eikä näinhän seon.
Nyt on YLE -uutisetkin alkaneet maistua poliittisesti korrektilta. Hesarihan on ollut liian hapanta jo vuosia.
Vierailija kirjoitti:
Niin eli vähemmistöjä pitäis taas päästä haukkumaan? Saanko arvata, että olet valkoinen hetero etkä edes koditon tms.?
Noup. Siitähän ei ole kysymys.
Tere Sammallahti onneksi jaksaa laittaa itseään likoon, osuu ja uppoo sen kommentit.
Vierailija kirjoitti:
Nyt on YLE -uutisetkin alkaneet maistua poliittisesti korrektilta. Hesarihan on ollut liian hapanta jo vuosia.
Niin onhan se käsittämätöntä miten muista roduista ja uskonnoista ei voi puhua kuten 1800-luvulla. Siihen tarvitaan ihan 'poliittista korrektiutta' koska ihmisten omat aivot eivät pysty päättelemään mikä on epäsopivaa.
Harvat uskaltavat sanoa vastaan tälle touhulle. SJW -twitterarmeijan Suomen osasto iskee säälimättä pieneenkin risahdukseen. Parempi olla vaan ihan hiljaa, saa pitää työpaikkansa.