Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kerro paras pastasalaattireseptisi!

Vierailija
02.08.2019 |

Google ei nyt kerro riittävästi, siksi kysyn teiltä. Ilman lihaa/kalaa/kanaa, ne tulevat erikseen. Kiitos 😊

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisukkeista riippumatta, pasta kannattaa keittää runsaassa vedessä (100g pastaa per litra) al dente, ja laittaa veteen enemmän suolaa kuin yleensä. Kun pasta on kypsää, jäähdytä se nopeasti ensin kylmän kraanan alla ja sitten vaikka jääpalavedessä. Valuta, kuivaa (humpsuttele puhtaan keittiöpyyhkeen sisällä hellästi niin ettei se mene rikki) ja sekoita sekaan joko kastiketta tai hiukan hyvää öljyä. 

Parhaat pastamuodot mielestäni ovat farfalle kalapastaan, pikkusimpukat mihin vaan mihin tulee pieniä aineksia jotka menevät kivasti simpukan sisään, penne noin yleisesti. 

Hyvä peruslisukepohja on minitomaatteja, purkkipapuja (borlotti, ne pienet valkoiset tai oikeastaan mikä vaan papulajike huuhdeltuna), mieto sipuli, tuoreet yrtit. Kalalisukkeen kanssa ruohosipulia ja tilliä, meiramia ja oreganoa oikeastaan kaiken kanssa ja basilikaa enemmän tai vähemmän. 

Herneet ovat aina kivoja kaikissa muodoissaan, ja oliivit tietysti. Jos tulee suolaista lihaa, herkkukurkku on täydellinen pari. 

Vierailija
2/3 |
02.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://pastanjauhantaa.blogspot.com/2005/11/paolan-pastasalaatti.html?m…

Moniin juhliin olen tehnyt ja on tykätty. Olen sekoittanut peston kypsään pastaan ja laittanut jääkaappiin maustumaan pariksi tunniksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

🍴

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän seitsemän