ADHD-lasten vanhemmat, olisi kysymyksiä
Minkä ikäisenä lapsesi ADHD diagnosoitiin? Millaisen käytöksen vuoksi alettiin epäillä? Mennäänkö nyt vaan ihan erilaisilla tukitoimilla vai onko käytössä jotain lääkitystä?
Entä miten lapsi itse suhtautui diagnoosiin?
Kommentit (9)
Päiväkodissa vielä oltiin sitä mieltä, että häröily oli ihan normaalia, mutta koulussa sitten sanottiin, ettei ole normaalia, ja pääsi/joutui tutkimuksiin. Oli 9v, kun sai diagnoosin. Tukitoimilla menty täysikäisyyteen asti, lääkitykseen ei ikinä menty. Nyt 18v asuu omillaan ja opiskelee. Ei niin tehokkaasti kuin moni tavallinen... Kyllä on ollut monia tuskaisia vaiheita kasvun varrella, joskus eletty jopa epätoivoisia aikoja.
Meillä koulussa oli 2lk poika, jonka käytös oli juuri tuota hörhöilyä. Sai lääkityksen ja muuttui aivan silmissä. Itsetunto on kohonnut valtavasti ja numerot myös.
Meillä ADD-poika 9v. Jo päiväkodissa sanottiin, että on rauhallinen oman tiensä kulkija, "unohtuu usein touhuihinsa" jne. Koulussakin mainittiin asiasta samaan tapaan, kuin päiväkodissa. Kuitenkaan kukaan ei tehnyt asialle mitään (esim. terveydenhoitaja ei puuttunut, koulupsykologille ei ohjattu). Ekaluokan teveystarkastuksessa sai ohjeen käydä fysioterapeutilla huonon ryhdin ja keskivartalon heikkouden vuoksi. Hän kommentoi heti asiaa ja soitti "kaverilleen" toimintaterapeutille, jonka kautta saatiin muutama käynti ja toimintaterapeutti kävi koululla. Sitä kautta paperit ja tk-lääkäri teki diagnoosin. Saatiin lyhyt jakso toimintaerapiakäyntejä ja kouluun tehostettu tuki.
7v diagnoosi ja lääkitys. Asia oli selvä jo leikki- iässä mutta diagnoosia ei kuulemma voinut tehdä ennen kouluikää. Lääkityksen ansiosta nykyään elämä siedettävää.
Vierailija kirjoitti:
Meillä koulussa oli 2lk poika, jonka käytös oli juuri tuota hörhöilyä. Sai lääkityksen ja muuttui aivan silmissä. Itsetunto on kohonnut valtavasti ja numerot myös.
Onko adhd-lapsilla yleensä vaikeuksia kouluaineissa? Meidän viitoselle menevä on etevä koulussa. Aineissa menee hyvin. Mutta ei jaksa keskittyä ja sanoo, että tunneilla on tylsää. Olen miettinyt adhd:ta ja opettajakin nyt kevään tapaamisessa sitä mietti. Sanoo, että poika on kohtelias ja kaikille ystävällinen eikä selkeästi tahallaan sählää koulussa. Mutta toimii ennen kuin ajattelee. Hyppii asiasta toiseen päättömästi. Saattaa yhtenä hetkenä tehdä tunnilla tehtäviä ja sekunnin päästä olla toisella puolella luokkaa tekemässä ihan jotain muuta impulsiivisesti.
Herkkä poika ja mietin miten mahdollisen adhd:n selvittäminen vaikuttaa hänen itsetuntoonsa. Miten sitä osaa selittää, että hänessä ei ole mitään vikaa?
9 vuotiaana. Aspergeria tutkittiin, niin siinä samalla sai dg. Pojalla myös motoriikan kehityshäiriö. Nyt kun sai adhd lääkkeet, niin tuo as tulee enemmän esiiin.
Vierailija kirjoitti:
9 vuotiaana. Aspergeria tutkittiin, niin siinä samalla sai dg. Pojalla myös motoriikan kehityshäiriö. Nyt kun sai adhd lääkkeet, niin tuo as tulee enemmän esiiin.
Lisään vielä, että koulumenestys on muuten hyvää mutta liikunta, kuvis, ja käsityö on hankalaa.
Lisää kokemuksia? Kiitos niille, jotka ovat jo vastanneet.
Ap
?