Kiinnostaako ostaa kirja jonka skitsosfreenikko on kirjoittanut?
Kiinnostaisko lukea kirja, jonka tarina tuntuu skitsosfreenikon sekavalta mielenharhailulta?
On siinä ihan pohjalla ideakin, mutta suuri osa tarinaa kuulostaa ihan siltä. En tiedä pitäisikö tarinaan ujuttaa siitä tietoa, mutta en tiedä, en halua leimata kaikkia sairastavia.
Ideahan tuli siitä, kun kirjoitin päiväkirjaa siltä ajalta kun oli sairaus päällä. Nykyään on lääkitys joka pitää utopiset ajatuksenjuoksut poissa.
Mulla on myös muita sairauksia ja tekisi mieli kirjoittaa joku kirjasarja missä seikkailee henkilö joka kertoo tarinoita kokemuksistaan.
Kommentit (13)
Kyllä, jos se on hyvin kirjoitettu.
Eiköhän maailmankirjallisuudesta löydy aika paljon kirjoja jotka on eri tavoin psyykkisesti erilaisten ihmisten kirjoittamia. Ei muuta kuin kustannusosakeyhtiöihin yhteyttä.
Kyllei mutta mun rahat on kiinni rinnakkaisuniversumissa.
Musta tuntuu että suurinosa trillereistä on jonkun sekopään kirjoittamia, ei muuten voisi keksiä jotakin sellaista!!
E-kirjaksi sen ajattelin tehdä, joten se on ilmaista minulle
Hullun ja neron raja on toisinaan kuin veteen piirretty viiva. Mutta sekava ja mielenharhailuja sisältävä kirja jää minulta luultvasti kesken, koska haluan edes suurinpiirtein ymmärtää lukemaani, jolloin on aivan sama kuka sen on kirjoittanut ja /tai millaisessa mielentilassa se on kirjoitettu-
Luulenpa, että maailmanhistorian parhaissa kirjoissa on aika paljon skitsofreenikoiden kirjoittamia, kuten taiteessakin. Sairaus ei estä kirjoittamasta hyvää kirjaa. Eikun toimeen vain. Ostaisin kirjan. Mainosta kirjaa vielä vaikkapa TV:n aamulähetyksissä tms.
Lauri Viidalla todettiin muistaakseni ko. sairaus. Samoin Aleksis Kivellä arveltiin olevan tuo sairaus. Samoin van Gogh'illa.
Ongelmia ei ole aiemmin diagnosoitu välttämättä lainkaan ja usein skitsofreniaa on hoidettu alkoholilla, tunnetuin seurauksin.
Sairaudet puhkeavat herkillä ihmisillä, ja herkkyyshän on taiteen luomisen perusedellytys.
Tosiaan...nää on näitä kliseistä 'hulluuden ja nerouden välinen raja', 'herkkyys'...
Eli skitsofreniaan usein vaikuttaa sairastuneen kognitioon laskevasti.
Sinulle, alkuperäinen kirjoittaja, tietysti omakohtainen tarina kiinnostaa!
(En kylläkään ymmärrä täällä heitä, jotka käyttävät ilmaisua "sekopäät" tms.)
Skitsofreniahan on suhteellisen tavallinen (olisiko n. prosentti väestöstä) neuropsykiatrinen sairaus, ei sen kummempaa. En todellakaan vähättele sairauden aiheuttamia oireita - ne ovat varmaankin raskaita ihmisen kantaa - vaan tarkoitan, että sairauden yleisyyden vuoksi moni haluaisi varmaankin ymmärtää, miltä sairaus tuntuu ja kuten ilmeisesti sinä olet onnistunut, myös kääntämään sitä hyvään käyttöön.
Omakohtaiset kokemukset voivat auttaa ymmärtämään sairautta, etenkin jos itse tai joku muu kommentoi päiväkirjan merkintöjä tähän hetkeen.
Kukaan skitsofreniaa sairastava ihminen ei ole vain skitsofreenikko - eihän kukaan diabetesta sairastavakaan ole vain diabeetikko - sinulla on oma tarinasi, jos siltä tuntuu, niin julkaise toki. Voithan julkaista sen vaikka taiteilijanimellä, jos haluat suojella yksityisyyttäsi näin henkilökohtaisessa tarinassa.
Kiinnostaa koska läheiselläni on tuo sairaus, mutta hän ei ole erityisen hoitomyönteinen. Vaikka sitä on ollut raskasta katsoa niin tietyllä tapaa se on myös mielenkiintoinen sairaus ja mielellään haluaisin tietää miten skitsofreenikko näkee maailman. Ne harhat ja ajatukset jne. Että kyllä lukisin.
SOFIOKSANENkin on myynyt hyvin ja nooppelia kärkkyy. Lataa siihen psykoottinen ryssäviha tai joku muu harhasi.
No ei.