Kerro äidistäsi jotain!!
Minun äitini on kova lukemaan kirjoja, hän on aina hyvän tuulinen, en muista kovin montaa kertaa että hän olisi ollut pahalla tuulella silloin kun oltiin lapsia. Äidissäni on yksi välillä tosi ärsyttävä piirre, hän kun alkaa selittämään jotain juttua niin ensin hän kertoo kaikki taustatiedot ja siinä menee aikaa ennen kuin hän pääsee siihen asian ytimeen mistä alunperin alkoi kertomaan. Joskus kyllä tosi paljon ärsyttää kuunnella jotain tarinaa jostain Martin kummipojan kaimasta ;) Mutta en raskii äidille siitä sanoa kun pahoittaa vaan mielensä.
Kertokaa te jotain äidistänne!
Kommentit (24)
Esittää tyhmempää mitä on, ainakin toivottavasti. Suvaitsematon, sellanen perussuomalainen, jaiks. Inhoaa demareita ja etenkin vihreitä. Palvoo poikaansa tyttärensä kustannuksella. On vähän tunnevammainen.
Erittäin eläinrakas
Hullu huumorintaju
Kova ääni
Kipeä niska
ja niin iskälläkin :) 23 v tuli täyteen.
Tarkoittaa toivottavasti teoillaan ja sanoillaan hyvää, mutta saa aikaan tavatessamme pahan mielen tai riidan.
Pihi. Ei osta vaatteita kaupasta, vaan kulkee 70- ja 80-luvun kamppeissa. Arvostelee kaikkea rahankäyttöäni ja olen hänen mielestään ylivelkaantunut tuhlari. Ottaa mielellään vastaan kaiken mitä hänelle kirpputorille viennin sijaan tarjoan. Ei kiitä. Ei tidä, ettei perheellämme ole enää senttiäkään velkaa, vaan kaikki lainat on maksettu.
Kehuu minua ja perhettäni sukulaisille, ystäviä hänellä ei ole. Minulle hän kertoo säälivänsä minua ammattini ja elämäntilanteeni takia, olen kuulemma tuhlannut elämänija olevan siksi tyhmä.
Kauhistelee aina meillä käydessään, kuinka " paskaista" meillä on. Siivoaa kaappini vaatekomeroita myöten. " Miten sä oot tämmöstäkin menny ostmaan, ei oo päätä eikä persettä näissä tavaroissa."
Aiheuttaa saapumisellaan pelkoa ja pahoinvoitia, saa minut kauhuissani siioamaan joka paikan ennen tuloaan. Tiedän, noloa.
Rakastaa lapsenlapsiaan yli kaiken, on heille erinomainen mummi. Huolehtii ja hoitaa heitä hyvin, tarjoutuu joskus lapsenvahdiksi ilman pyyntöä.
Rakastan äitiäni, mutta en pidä hänestä ihmisenä.
- ihana
- rakas
- hyvin läheinen, meillä todella lämpimät välit
- ystävällinen
- kaunis
- huumorintajuinen
- trendikäs, tyylikäs
- hyvä laittamaan ruokaa ja leipomaan
- suvaitsevainen
- positiivinen
- pitkä, hoikka
- hyvin lapsirakas ja kiinnostunut lapsenlapsistaan
- hyvä käsitöissä
- leffafriikki
- todella hyvä bamlaan stadin slangia, osaa kaikki vanhat jutut
- kaukana, asuu Jenkeissä ja sen vuoksi nähdään harvemmin :(
- sellainen minkalainen minä haluisin olla hänen iässään :)
- ärsyttävä kun pitää minua vielä toisinaan ihan vauvana. Kuopus kun olen, niin aina hössöttää ja huolehtii ja voivottelee miten olen jo kasvanut ja elämässä pärjännyt. Joskus aika rasittavaa :(
-Perihämäläinen luonne
-Hauska, kiero huumorintaju
-Antaa hiljaisen ja kiltin kuvan, mutta on pirun sinnikäs ja omapäinen
-Ahkera
-Sikahidas lähtemään minnekään. Aina viimeinen.
-Ei mikään suuri orgnaisaattori...
-Silti tehnyt hienon uran
-erinomainen mummi
-kroonisen huolissaan kaikesta.
ja pippurinen, rätisee helposti, mutta ei suutu isosti. Sitä sanotaan muoriksi ja se on tosi pieni kokoinen.
Kompakti mummu.
Avarakatseinen
Oikeudenmukainen
Hyväntahtoinen
Ei harrasta juoruilua
Kätevä käsisitään
jne.
Aivan tavallinen, ahkera ihminen.
Viimeistä vuotta luokanopettajana, yhteiskunnallisesti valveutunut. Vuosia ollut mukana poliittisessa toiminnassa.
Lapsirakas, " oikea" mummo.
Suvaitsevainen ja oikeudenmukainen.
Uskonnollinen ihminen, muttei tyrkytä sitä muille.
Huonoja puolia en tahdo keksiä... no on hän kyllä ihan sinisen nuuka. Lapsille ja lastenlapsille kyllä raskii ostaa ja antaa ihan rahaakin joskus, mutta itselleen ostaminen on ihan kamalan vaikeaa. Kulkee kirpparilta ostetuissa rytkyissä ja säästää niitä vähiä hyviä vaatteitaan ikuisesti. Tämän ominaisuuden olen perinyt. En käy kirppareilla, mutta en raaski ostaa itselleni vaatteita ennen kuin mies pakottaa.
äiti on ahkera, liiankin kanssa. töistä ollaan pois vasta suunnilleen kun on pää kainalossa. hän on aktiivinen ja sosiaalinen nainen. harrastaa pyöräilyä, lukemista ja telkkaria. ;)
hän on tosi avulias, sekä läheisilleen, että myös tuntemattomille. olenkin joskus sanonut, että kaikki ei ole niin rehellisiä, ei kannata olla tarjoamassa sitä apua ihan jokaiselle!
negatiivismmat puolet on ehdottomasti jonkin asteinen suvaitsemattomuus. on hän onneksi viime vuosina oppinut avarakatseisemmaksi, mutta josku olemme kuitenkin törmäyskurssilla..
hän on eronnut isästäni yli 20-v sitten, joten on kehittynyt myös aika itseriittoiseksi joissakin asioissa. kun ei tarvitse tehdä kompromissejä toisen kanssa, omat mielipiteet ja kyvyt ovat nousseet tosi tärkeiksi.
mutta ihana äiti on! :)
Alkoholisti
Epäluotettava
Peloittava (kännissä)
Ruma
Läski
Sosiaalipummi
Hänellä on myös tummat hiukset, joissa on harmaita " hopearaitoja" . Hän osti hiusväripakkauksen ehkä viisi vuotta sitten, mutta siellä se on hyllyn perällä vieläkin, ja äiti toteaa, että eihän näitä hopeita nyt pois raaski värjätä, kun sopivat niin hyvin tällaiselle mummille.
Mun äitini leipoo oikeasti maailman parasta suklaakakkua.
Hän on elementissään saappaat jalassa puutarhassa, hääräämässä ties mitä eriskummallista istutusta kasvihuoneen kupeeseen.
Itse hän väittää samastuvansa Pokkaa pitää -ohjelman Hyacinth:iin. Minusta hän on aito, ihana, omalaatuinen ihminen.
Toivoisin, että hän saa elää minuakin pidemmän elämän, koska hän on maailman ihanain ihminen.
taitava kasvattaja, tukena helvetissäkin.
alkoholisti
rajatilapersoona
korkeasti koulutettu
ihana, lämmin, avarakatseinen ihminen, jolla on paljon ongelmia mutta myös paljon annettavaa...
Äiti on vasta 5-kymppinen, mutta terveydentila ei lainkaan paras mahdollinen. Toivottavasti pysyy kunnossa vielä pitkään! On hyvä ammatissaan. Ihana mummi kolmelle lapselleni! Rohkea, ehkä rohkein nainen, jonka tunnen. Sisukas kuin mikä. Ei vastaa maailman kauneusihanteita, on siis ylipainoinen, mutta minulle kaunein ja rakkain äiti! Ei sekaannu asioihin, mutta tarvittaessa auttaa. Pitää tiiviisti yhteyttä meihin lapsiin. Avoin, iloinen, avarakatseinen..
Äiti oli minulle ja siskolleni maailman paras äiti, ilonen ja huolehtiva =)
Lämmöllä äitiäni muistelen. Vaikka kuolemasta on jo monta monta vuotta, niin silti äiti on mielessäni joka ikinen päivä.
Äiti on aina ollut minulle turva ja tuki. Hän osaa suhtautua asioihin rauhallisesti, ei hössötä eikä suurentele. Ennen parisuhdettumistani äiti oli ehdottomasti se ensimmäinen ihminen, jolle halusin kertoa tärkeistä asioista. Äiti leipoo ja tekee käsitöitä, minun mielestäni ihan oikea pullantuoksuinen mamma. Hän on sairaanhoitaja, ja varmasti hyvä työssään.
Toisinaan ajattelen, että äitini voisi olla räväkämpi, puolustaa itseään ja sanoa mielipiteensä reippaammin. Hän on kyllä hyvin pärjännyt, kun perheessä on kaksi suurisuista kotikriitikkoa (isä ja minä)..:) Nuorempana äitini välillä heittäytyi marttyyriksi ja siitä en oikein pitänyt. Hän harrasti mykkäkoulua myös meidän lasten suuntaan. Nykyään en oikein keksi suurempia moitteen aiheita. Ihana äiti, ja innostunut tulevasta mummon roolistaan.
Tuntuu myös siltä, että äitini tulee vanhetessaan avarakatseisemmaksi ja rohkeammaksi. Reissaa ystäviensä kanssa ja kokeilee uusia harrastuksia.
- Leipoo usein
- Alottaa jo kesällä neulomaan " kaikille villasukat joululahjaks" , loppujen lopuks jouluna sukat saa vain isä=)
- Siivoaa koko ajan
- On huumorintajuinen
- Tykkää koirista
- Mesettää lastensa kanssa
- On 68-vuotias