Onko kukaan ikinä saanu työpaikkaa raskaana ollessaan?
Ajattelin vaan kun raskaana olevatkin saa hakea vakivirkoja, eikä lain mukaan saisi syrjiä raskauden perusteella. Mutta tuntuu kyllä aika epätodennäköiseltä että kukaan palkkais raskaana olevaa vaikka olis kuinka pätevä.
Kommentit (6)
Ei ollut virhettä. Nainen synnytti melko pian ja sijainen otettiin työhön äitiysloman ajaksi. En tiedä ehtikö valittu käydä ollenkaan työssä ennen synnytystä.
Kyselin, millon palautan tavarat ja jne.
Työnantaja katsoi suu auki ja lopulta sai suunsa auki
Tuota, Marja... valitettavasti et voi palauttaa tavaroita, koska työpaikka odottaa sua, kun pääset mahdolliselta hoito vapaalta.
MUT VAKINAISTETTIIN ja olin ilmoittanut 3kk sitten että olen raskaana!
irtisanoakaan mua raskauden takia. Onneksi sain paikan....:)
Tänä päivänäkään asia ei kaduta :D
raskaus näkyi jo viidennellä kuulla, vaikka vaatteilla yritin peitellä. Hoikat sääret ja pullea keskivartalo kun on aika selviä raskauden merkkejä. Helöpommin sen mahan piilottaa jos on vähän pyöreämpi, silloin kun voidaan edes olettaa että se pömppä on läskiä...
varsinaista äitiyslomaa. Soitettiin kotiin että tuletko sitten jatkamaan vakkarina kun äitiysloma ohi. On siis mahdollista! :)
sen paikan. Raskaudestahan täytyy ilmoittaa vasta 2 kk ennen äitiysloman alkua. Kai meillä tässä " miestenmaassa" on oikeus hiukan huijata elättääksemme itsemme?
Sopivan malliset vaatteet peittävät myös masun hyvin. Minulta (kerrankin) eivät kysyneet lastenteosta niin sainpas paikan vaikka raskaana olinkin. En tiedä olisinko osannut valehdella jos olisivat kysyneet.
Eihän sitä saisi kysä.. mutta kysytäänpä kuitenkin. Itse olen ollut noin 15 työhaastattelussa ja aina on kysytty. Ja jos vastaamatta jätät niin paikkaa et saa!