Rakennusalan ammattilaisia paikalla? (ilmanvaihto)
Pieni kysymys ilmanvaihdosta.
Asumme Briteissä ja talon keittiössä on lattianrajassa rako josta puskee sateisella säällä sellaisia kotilottomia etanoita (slug). Haluaisimme, että tämä rako tilkitään silikonilla (tai jollain muulla, mutta tämä kuulostaa vaivattomimmalta), mutta paikalla käynyt "huoltomies" oli sitä mieltä, ettei rakoa voi tukkia koska se on osa talon ilmanvaihtoa! Kuulostaa minusta aivan järjettömältä ottaen huomioon, että ikkunoissa on ilmanvaihtoräppänät ja osassa huoneista (muun muassa juuri keittiössä) tuuletusräppänä seinässä. Ja ikkunoita availlaan muutenkin kun on sanottu, että ilmanvaihdon kannalta tämä on tärkeää. Sitä paitsi kaikissa muissa huoneissa on kokolattiamatot, joten jos vastaavia rakoja on muualla niin matto on siinä edessä.
Voiko muka pitää paikkansa?
Sanon "huoltomies" lainausmerkeissä koska miekkosella ei ollut edes omia työkaluja mukana vaikka muitakin pikkuhommia tuli katsomaan ja korjaamaan. Yleensä kun vuokraemäntä lähettää poikansa (jolla tuskin hänelläkään paljon pätevyyttä on) huoltamaan taloa on hänellä sentään työkalupakki mukana.
Kommentit (8)
Etanat kuuluvat ulos ja etanapannuun, ei vaeltamaan sisätiloihin. En ole missään asunnoissa ulkomailla nähnyt lattiarajassa aukkoa, saatika sisään vaeltavia etanoita. Aukon ulkosuu pitäisi tehdä etanaestottamaksi. Eikä sisäpuolen aukko, ettei etanat vaeltele joukkokuolemaan haisemaan.
Vierailija kirjoitti:
Etanat kuuluvat ulos ja etanapannuun, ei vaeltamaan sisätiloihin. En ole missään asunnoissa ulkomailla nähnyt lattiarajassa aukkoa, saatika sisään vaeltavia etanoita. Aukon ulkosuu pitäisi tehdä etanaestottamaksi. Eikä sisäpuolen aukko, ettei etanat vaeltele joukkokuolemaan haisemaan.
Näinpä! Briteissä vaan on tällainen rasittava tapa, että "tämä nyt vaan on näin eikä sille voi mitään tehdä". Meillä ei valitettavasti ole mitään hajua mistä ne ällötykset sinne seinään luikertelee, koska ulkopuolella ei näy mitään selkeää aukkoa. Sisäpuolella tosiaan lattianrajassa seinän ja lattian välissä kumminkin on joku limanuljaskan mentävä rako koko seinän pituudelta.
En kerta kaikkiaan jaksa uskoa, että tällaisia olisi muka ilmanvaihdon takia jätetty kun ei sieltä edes mitään suurempaa vetoa tule. Toisin kuin osasta ikkunoita, että eiköhän se hoida saman asian. :D
Niin ja ratkaisuksi tarjottiin muun muassa sitä, että kaatakaa suolaa lattianrajaan! Ei voi oikeasti kukaan olettaa, että tollasta voi tarjota pitkäaikasratkaisuksi.
Voi jessus, taas on yks suomalainen herraa pelkääväinen asialla. Tämä muori olisi tukkinut raon jo alle aikayksikön vaikka siististi silikonilla, riippuen raon koosta.
Tuota tiheää verkoa olin tulossa ehdottamaan myös. Jos ulkopuolulla ei ole aukkoa, niin verkko sisäpuolelle. Kai ne etanat kääntyvät ja menevät takas ulos jos tulee seinä vastaan?
Siriina kirjoitti:
Tuota tiheää verkoa olin tulossa ehdottamaan myös. Jos ulkopuolulla ei ole aukkoa, niin verkko sisäpuolelle. Kai ne etanat kääntyvät ja menevät takas ulos jos tulee seinä vastaan?
Tämä kuulostaa hyvältä ratkaisulta. En tiedä miten onnistuu lattianrajaan laitaa, mutta jääköön huoltomiehen ongelmaksi. :)
Aaaahhh englantilaiset talot, täytyy kokemuksesta sanoa että on maailman paskimmat talot, jopa Pariisin kuumat rotanloukut ja Milanonen vähänsinnepäin tehdyt talot oli parempia.
Nyt kun katsotte Suomalaisia UUSIA perus kerrotaloja niin voin sanoa että koko Brittien saarella ei ole yhtään niin tasokasta taloa.
Pelkäsin ihan oikeasti terveyteni vuoksi joten oli pakko muuttaa pois Briteistä
Pyydä laittamaan tiheäsilmäinen verkko josta kuitenkin ilma pääsee läpi. Tai sit vaan muutatte takas suomee.