Saako aina maksuhäiriömerkinnän, jos saatavia mennyt jo ulosottoon?
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Aivovamma on hyvä ja opettelee tiedonhakua hakukoneesta.
Yritin jo mutta en saanut selkoa tuleeko automaattisesti heti.
Ei tule merkintää jos heti maksat ne kun ne menee sinne eivätkä ehdi vielä aloittaa perintätoimia/ulosottoa.
Ja merkintä jos tulee on vielä ainakin 2 vuotta siellä vaikka on maksanut velan.
Jos olet ulosotossa silloin luottotiedot ovat jo menneet merkintä on syntynyt. Silloin kun laskut on perinnässä on vielä aikaa hoitaa maksuja.
Ulosotosta tulee ensin lasku saatavista. Jos sen maksat, ei tuu luottotietoihin merkintää...
Ei tule suoraan maksuhäiriömerkintää.
Ulosotto lähettää ensin maksukehotuksen, jolla kehottaa velallista suorittamaan velat. Mikäli velkoja ei suorita, niin ulosotto alkaa tekemään ulosmittauksia pankkitileiltä, palkasta, omaisuudesta jne., ensin selvitettyään missä velallisella voisi olla rahaa / omaisuutta. Vielä tässäkään vaiheessa maksuhäiriömerkintää ei tule.
Ulosotto antaa maksuhäiriömerkinnän käytännössä kahdessa tilanteessa: velallinen on todettu varattomaksi ulosmittausmahdollisuuksia selvittäessä (ns. varattomuuseste) tai jos ulosotto on kestänyt vähintän 18 kuukautta (ns. pitkäkestoinen ulosotto) siten, että tuon 18 kuukauden aikana on kertynyt suorituksia tuloista tai tehdyn maksusuunnitelman kautta.
Ennen ulosottoa laaditaan haastehakemus käräjäoikeuteen, haastemies on yhteydessä velalliseen. Jos velkaa ei maksa määräajan sisällä, antaa käräjäoikeus asiasta tuomion, josta aiheutuu maksuhäiriömerkintä. Vasta tämän jälkeen velka siirretään ulosoton perittäväksi, maksuhäiriömerkintä tuolloin on jo aiheutunut ja se on voimassa 3 vuotta.
Vierailija kirjoitti:
Ei tule merkintää jos heti maksat ne kun ne menee sinne eivätkä ehdi vielä aloittaa perintätoimia/ulosottoa.
Ja merkintä jos tulee on vielä ainakin 2 vuotta siellä vaikka on maksanut velan.
Paitsi jos velka ei ole kasvanut ja sitä on maksettu säännöllisesti pois, jolloin merkintä poistuu velan tultua kuitatuksi.
Näin itselläni.
Ei aavistustakaan. Omat tietoni ilmeisen kunnossa kun juuri tyrkytettiin uusi luottokorttikin, jota en käytä. Mutta onpahan olemassa.
Jos on suoraan ulosottokelpoinen maksu, jonka ei tarvitse mennä käräjäoikeuden kautta, niin silloin maksuhäiriöimerkintä tulee vasta, jos todetaan varattomaksi ulosmittausselvityksessä tai pitkäkestoisen ulosmittauksen seurauksena.
Muut saatavat ja velat menevät sitten ensin käräjäoikeuden kautta. Saat tiedoksiannon käräjäoikeudesta ja sinulla on 14 vuorokautta aikaa maksaa saatava velkojalle ja velkoja voi sitten vetää haasteen pois, mutta tässä vaiheessa pitää maksaa myös haasteen kulut, jotka voi olla vaikka 200€. Summa riippuu velan suuruudesta. Mikäli haastetta ei peruta tuona aikana, se menee käsittelyyn ja siihen lyödään yksipuolinen tuomio, jolloin saat maksuhäiriömerkinnän ja velkoja saa oikeuden viedä velan ulosottoon. Ulosotto tekee taas sitten selvityksensä ja tästä velasta, josta olet saanut jo yhden maksuhäiriömerkinnän, voit saada ulosotossa uuden varattomuuden tai pitkäkestoisen ulosmittauksen seurauksena.
Omat luottotietosi voit tarkistaa asiakastieto.fistä.
Aivovamma on hyvä ja opettelee tiedonhakua hakukoneesta.