Herrasmiehet- onko niitä enää?
Olen ollut monta kertaa saada kyynärpäästä tai ovesta otsaani, kun esim. juna-asemalta poistuttaessa edessäni kävellyt mies on avannut oven itselleen, ja pahimmassa tapauksessa jättänyt kokonaan sen aukipitämisen. Oma isäni, kaikki aiemmat poikaystäväni ja nykyinen mieheni avaavat AINA oven niin, että voivat tarjota kulkua ensin naisille. En tiedä onko kyseessä sitten joku primitiivireaktio jossa tsekataan naisen synnytyslantio, mutta tähän kohteliaaseen tapaan tottuneena etenkin pääkaupunkiseudulla on järkyttävää miten vähän "herrasmiehiä" on. Ovista kulkemisten lisäksi mm. kaikki jonottaminen tai esim. Otto.:lle meneminen on samanlaista. Ikäänkuin viidakoin lait ratkaisisivat, ja nopein vie voiton. Eli hinurityöntekijä Keke 55v pääse ensimmäisenä kotiin juomaan kaljaa kun on kiilannut nätisti perheenäidin eteen joskin kärryssään saman verran tuotteita. Eläkeläiset tekevät muuten tätä samaa, vaikka on vaikea kuvitella mihin heillä on kiire...
Surettaa, Vapaussodassa sotinut isoisäni kauhistuisi kun näkisi tämän. Ja usein nimenomaan keski-ikäiset miehet ovat niitä vähiten kohteliaita, onneksi jostain on nuorelle polvelle palaamassa taas heikompien tai naisten tai ylipäätään toisten kohtelun arvostus. Nuorissa on sentaan toivo.
Kommentit (10)
pukeutuu kuin wt-nainen = hikinen wt-nainen
Heti kuvittelet että joku duunari automaattisesti on joku öykkäri. Höpsistä.
On niitä vielä, ovat kyllä selvästi vähemmistössä kohteliaat miehet, mutta kyllä minä heihin ihan viikottain törmään. Jotka siis esim. pitää ovea auki, ei kilpajuokse kassalle vaan antaa kohteliaasti toisen mennä ensin yms. Parasta kohtelua saa kyllä silloin kun itse ottaa ihmisiin katsekontaktia, olen huomannut.
Ja kyllä minäkin availen miehille ovia tai tarjoudun jäämään jonossa taaemmas jos satutaan siihen samaan aikaan. Koska uskon että ihminen joka on vastaanottanut kohteliaisuuksia, ymmärtää jakaa niitä myös muille. :)
Herrasmiehenä kiitän aina seurasta samalla kun pyyhin puhtaaksi makkarin verhoihin.
En tiedä onko kyseessä sitten joku primitiivireaktio jossa tsekataan naisen synnytyslantio.
Tiedän, että tapa tulee vanhoilta hyviltä ajoilta. Koskaan ei herrasmies tiennyt, minkä oven takana tikarimies kyttää. Nainen edellä varmisti hengen säilymisen.
Pitäiskö vielä heittää takki vesilätäkköön, että daami voi ylittää sen?.
Vierailija kirjoitti:
Leidejä - onko niitä enää?
Tämä. Eipä noita leidejäkään enää juuri missään vastaan tule. Vaikka pidät ovea auki niin kiitoksen kuulee todella harvoin ja sekin tulee yleensä miehen suusta (pidän siis ovea auki myös silloin jos takana kävelee lapsia).
Totthan kai niitä on mutta kuka nyt sellaisen kouluhikari Matti-tavallisen nössykän kanssa haluaisi elää, arki olisi tasaista ja tylsää eikä seksiäkään aina saisi kun haluaa.
Kukaan ei arvosta naista , jonka sanavarastoon ei kuulu rautatieasema.
t: herrasmies