Kannattaako työkaveria alkaa tapailemaan?
Todella selvää flirttiä on ollut puolin ja toisin. Kumpikin varattuja, mutta huonossa parisuhteessa molemmat. Miten kannattaisi toimia vai kannattaisiko mitenkään?
Kommentit (13)
Suosittelen selvittämään ensin nykyisten parisuhteiden tilan ja tulevaisuuden.
Pettäminen on väärin. Suhdesotkujen tuominen töihin on väärin. Tuollainen suhde vaikuttaa negatiivisesti työilmapiiriin. Mitäs teet kun sude päättyy, yhdessä töitä kuten ennenkin?
anna palaa, elämme täällä vain kerran
-toivottavasti työkaverisi koska samassa tilanteessa
Ei. Tuossa menee parisuhde vielä pahempaan jamaan ja työpaikkakin alta.
Erot ensin, JOS ne ois muutenkin tulossa. Senkin jälkeen etene harkiten, vaatii aikuisia ihmisiä moinen järjestely.
(eronnut, ei vielä edennyt)
Sit kun suhde loppuu, työnteko on helvettiä.
Mistä tiedät että molemmat on huonossa parisuhteessa? Ja sitten taas, kannattaisi varmaan selvittää ne syyt miksi nykyinen parisuhde on huono ennen kuin alkaa perustaa uutta. Ts ne käytösmallit siinä taustalla, jos haluaa saada hyvänkin parisuhteen jossain välissä.
Ensin hoidatte nykyiset parisuhteenne kunnialla loppuun, sitten jos/kun molemmat on vapaita, niin miksi ei.
Heti suhteen aluksi kannattaa yhdessä puhua tilanteesta. Itse päädyin työkaverin kanssa suhteeseen, samassa firmassa töissä, mutta ei nähty töissä kovin usein eli sinällään "helppo tilanne". Ihan heti aluksi puhuttiin miten toimitaan töissä ja päätettiin pitää matalaa profiilia. Toinen mistä puhuttiin oli se mitä jos suhde ei kestä ja siitä mitä sitten, jos ero tulee ja kumpikaan ei vaihda työpaikkaa.
Välillä oli jopa hyvä olla samassa työpaikassa. Ymmärrettiin hyvin toisen työ huolia ja - murheita.
Nyt reilu 2 v takana ja ite vaihtanut (muista syistä) työpaikkaa.
Kaikkea sinä kyselet. Päätä itse, mitä haluat. Ja kanna seuraukset myös.
Et ala suhteeseen. En halu enää kertaakaan karjua riitelevää idioottipariskuntaa ulos tappelemaan omalta työpaikaltani. Niin v*ttumaista touhua tuoda omat seksiasiat työpaikalle kaikkien eteen. Panet ketä panet, mutta et tee sitä minun edessäni.
Itse olen kyllä seurustellut työtoverin kanssa, mutta olimme eri osastoilta, ja monet eivät edes tienneet että tunnemme. Kun suhde loppui, vaihdoin työpaikkaa. Ei riitoja, ei draamoja.
Minun mielestä on kummanki hyvä ensin erota.Ja sit tutustua työkaveriin hieman lähemmin :D
Minä aloin suhteeseen. Itse olin huonossa avioliitossa. Työkaverimies oli vapaa. Kaksi vuotta olin ihastunut. Annoin mennä sitten ja välitön ero avioliitosta. En ole katunut.