Aarnio menettää taas vapautensa, etsintäkuulutettuna ja 10 vuotta vankeutta.
Minusta tässä on kyllä ajojahdin makua ja kyllä tuntui jo pahalta miehen puolesta. En ymmärrä miten hän enää tuon pää kasassa kestää.
Suomen laki voisi lukea noita isoja rangaistuksia myös tappajille ja raiskaajille.
Kommentit (17)
Taitaa viimonen ratkasu pyöriä mielessä...
Älytöntä toimintaa! Lähtökohtaisesti ehdottoman tuomion ollessa todennäköinen, syytetty pitäisi tuoda oikeuteen kuulemaan tuomio ja vangita hänet tarvittaessa heti. Montakohan rahajemmaa Aarniolla vielä on jäljellä? Tuskin kaikki rahat oli kukkapenkissä tai edes samalla tontilla.
Ihan väärin tuommonen vekslaus vuodesta toiseen.Jos homma oisi niin yksiselitteinen, tuomiolauselma olisi pläjähtänyt jo vuosia sitten.
Aarniosta tehtiin nyt tuomioistuimen maineenpalautus -mallinukke.
Ei kovin monessa maassa maan suurin huumerikollinen pääse vapaalle odottamaan tuomiotaan.
Rahaa on piilotettu ulkomaille, ja siellähän Aarnio jo viilettääkin. Hänellä on suhteita eli verkosto, joka auttaa.
Voi vain kuvitella, miten paljon jäi vielä pimentoon. Kun tämä vääntö alkoi, aika moni poliisipomo, joka oli ilmoittanut tekevänsä töitä 68-vuotiaaksi asti, jäikin ihan yhtäkkiä eläkkeelle. "Kun oli noita organisaatiouudistuksia tulossa."
Taitaa Jartsa olla jo aurinkorannoilla makoilemassa piilotettujen varojen kera. Naureskelee uutiselle räkäisesti kännykkää katsellen.
Eihän se joudu lusimaan enää kuin vuoteen 2022. Pitkä tutkintavankeus kuittaa kakusta ison siivun. Ja lomat pyörii, avo-osastolla saa tehdä mitä lystää, jopa töitä.
Piilotetut setelit jäävät vanhuuden turvaksi. Kyllä Pasilan mies tässä pelissä pääsee taloudellisesti plussan puolelle. Eli esiin vaan, kutosen ratikalla Sörkkaan.
Aloitus noudattelee tyypillistä nistilogiikkaa. Kaikkea saa tehdä ja kaiken saa ottaa mikä irti lähtee, muut pitäkööt yhteiskunnan rattaat pyörimässä sitä päivää varten kun itse sattuisi tarvitsemaan jotakin.
Kyllä tuo aivan kohtuullista on huumekauppaa käyneen poliisipäällikön rangaistukseksi.
no noilla tuomiovuosilla ja rikosnimikkeillä ihan vakio tapa toimia.
Lisätienestejä voisi saada vaikka kauppakeskus Triplan mainosplakaatissa.
"Ole oman elämäsi Pasilan mies. Tule Triplaan, ja hanki itsellesi uusi elämä"
Kuka päästi vapaaksi? Edelleen kavereita korkeilla paikoilla? Vaihtoiko raha omistajaa?
'Tulen, jahka kerkiän. Käyn ensin vaan tuossa alepassa.' Kyllä saa Suomessa mennä ja tulla näköjään miten haluaa. Ajatelkaa Amerikassa istuu varkauksista ihmisiä elinkautisia, tai vähintään 30v. Tuomiot on jotain aivan käsittämätöntä tuolla rapakon takana. Ja kuinka moni syytön tummaihoinen ym, istuvat kun joku täti siellä jossain kilometrin päässä näki jotain.
Mitä helvettíä tätä paskakasaa hyysätään? Rikollinen poliisi on yhteiskunnan alinta saastaa. Tyyppi kuuluu loppuiäkseen häkkiin.
Vierailija kirjoitti:
Kuka päästi vapaaksi? Edelleen kavereita korkeilla paikoilla? Vaihtoiko raha omistajaa?
Hovioikeus määräsi. Ensimmäinen jatko-osa.
Mibi, älä jaksa enää. Pääsit itse kuin koira veräjästä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kuka päästi vapaaksi? Edelleen kavereita korkeilla paikoilla? Vaihtoiko raha omistajaa?
Hovioikeus määräsi. Ensimmäinen jatko-osa.
Suomen oikeuslaitoksen mokia, osa 4663. Naurattaisi jos ei itkettäisi. Kertakaikkisen osaamatonta porukkaa.
Moniko muuten minun lisäkseni tiesi, että Aarnio lähtisi käpälämäkeen ennen hovioikeuden päätöstä?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2dfde28b-42ff-4071-8718-d008dc536a27