Lapsen päivähoitomaksu
Mikä reilu ratkaisu? Jos lapsi on ollut äidillä kirjoilla ja pienien tulojensa takia ei ole päivähoitomaksua maksanut. Nyt erinäisistä syistä muuttaa isälle kirjoille ja isä asuu jo uuden vaimon kanssa joten heidän yhteistuloillaan päivähoitomaksu on täydet. Onko reilua laittaa äiti maksamaan puolet maksusta? Tai myöskään reilua maksattaa uudella vaimolla puolet?
Kommentit (19)
Isä ja uusi vaimo sopivat keskenään miten hoitavat päiväkotimaksun. Mielestäni se kuuluu nyt heille.
Mielestäni juuri näin, koska äiti ei voi vaikuttaa asuuko isä ja uusi vaimo samassa taloudessa joka vaikuttaa maksuun.
Uusi vaimo nyt ei ainakaan maksa mitään. Isä ja äiti sopivat keskenään. Jos äidin talous ei kestä maksaa puolia niin ehkä olisi mahdollista sopia jonkinlainen sopuratkaisu, esim. isä 200e ja äiti 90e. Mutta pääasia että äiti ja isä sopivat keskenään miten jakavat laskun.
Isä maksaa laskun kokonaan yksin, koska lapsi on hänen luonaan kirjoilla. Lapsen asuessa isän luona maksuun vaikuttaa myös uuden puolison tulot isän omien tulojen lisäksi. He voivat sopia, että isä maksaa laskun yksin. Äidin ei tarvitse maksaa mitään, koska hänen tuloillaan maksua ei edes muodostu. Näin lain mukaan.
Isä maksaa kaiken. Äidillä selkeästi niin huonot tulot, että ei voi maksaa puolia ja uuden vaimon ei pidä kärsiä taloudellisesti lapsen vuoksi
Isän uuden vaimon ei kuulu maksaa teidän lasten menoja.
Sinä ja isä maksatte yhdessä. Ei kuulu uudelle vaimolle.
Vierailija kirjoitti:
Sinä ja isä maksatte yhdessä. Ei kuulu uudelle vaimolle.
Äidin ei tarvitse maksaa mitään, koska hänen tulonsa alittavat tulorajat. On ainoastaan isän ongelma, miten järjestää uusperheensä sisällä maksun maksamisen. Normaalisti näissä tilanteissa mies maksaa maksunsa mukisematta yksin.
Lähi saa lapsilisät ja elatusmaksut (tässä tapauksessa varmaan kelan elatustuen) ja vastaa päivähoitomaksuista sekä muista lapsen maksuista.
Tilanne ei ole toinen, vaikka lähi on poikkeuksellisesti isä.
Isä ja äiti maksavat puoliksi, tietenkin.
Vierailija kirjoitti:
Isä ja äiti maksavat puoliksi, tietenkin.
Käräjille jos tästä lähdetään, niin ei maksa.
Missä on kaksinaismoralististen mammojen puheet vastuunpakoilusta ja siitä kuinka lasta kuuluu elättää?
Isä huolehtii maksusta, se on sitten isän perheen sisäinen asia miten he keskenään jakavat maksun mutta etävanhempi ei ole velvollinen maksamaan puolta tai pienempääkään osuutta. Vuoroviikkoasuminen on oikeastaan ainoa tilanne jossa jonkinlainen maksuvelvollisuus etävanhemmallekin syntyy tulot ratkaisevat siinäkin.
Vierailija kirjoitti:
Missä on kaksinaismoralististen mammojen puheet vastuunpakoilusta ja siitä kuinka lasta kuuluu elättää?
Miten tää liittyi päivähoitomaksuihin? Etävanhempi elättää lasta elatusmaksujen muodossa mikäli semmoinen velvollisuus tuloerojen mukaan syntyy.
Vierailija kirjoitti:
Missä on kaksinaismoralististen mammojen puheet vastuunpakoilusta ja siitä kuinka lasta kuuluu elättää?
Se on ihan sama kumpi vanhemmista on lähi, mutta elatusapu tai -tuki ja lapsilisät menevät lähille. Lapsi on lähivanhemmalla kirjoilla ja maksu menee lähin perheen koon ja tulojen mukaan lähivanhemmalle. Lähivanhempi maksaa päivähoitomaksun yksin, oli sitten kumpaa sukupuolta tahansa.
Se maksaa, jonka luona lapsi virallisesti asuu.
(Mun mielestä on kyllä erikoista Suomessa, että lähivanhemman puolison tulot vaikuttavat lapsen päivähoitomaksuun. Esim. tilanne opiskelijalähivanhempi ja puolisolla isohkot tulot, joten hoitomaksu korkea. Mistä tuloista köyhä lähivanhempi täyden hoitomaksun maksaa??)
Lähivanhempi maksaa. Päivähoitomaksu on otettu huomioon elatusmaksua määrätessä.
Lähivanhempi maksaa aina, sillä maksu muodostuu lähivanhemman tulojen mukaan. Ei se ole etävanhemman syy, jos lähivanhempi on päättänyt asua yhdessä uuden puolison kanssa. Se päätös on tehty ja sen kanssa tulee sitten elää. Kyllä jokainen tietää tuon että jos muuttaa avoliittoon tai menee uusiksi avioliittoon, niin siitä muodostuu yhteistalous ja sen uuden puolison tulot vaikuttaa.
Eihän siinä ole mitään järkeä että nykyinen etävanhempi alkaisi osittaiseksi maksumieheksi, kun silloin kun lapsi asui hänen luonaan, ei maksu edes syntynyt tulojen perusteella. Ja nykyinen lähivanhempi saa joka tapauksessa sitten elarit. Jos ei etältä niin kelalta.
Ei kuulu uudelle vaimolle. Äiti ja isä maksakoot puokkiin.