Lasten altaan vesi polemiikki
Meillä on 3 ja 5 -vuotiaat tytöt. Olemme appivanhempien mökillä. Mökki sijaitsee virtaavan joen äärellä eli lapsia vahdittava. Otin mukaan lastenaltaan. Appiukon ja mieheni mielestä altaaseen kelpaa jokivesi ( sairaan kylmää ) tai sadevesi ( tynnyrit joissa monen päivän vesi seisoo). Ehdotin jokivettä lämmitettäväksi saunan padassa. Nyt olen sitten kuulemma citykani kun sellaisia toivon. Seisonutta sadevettä en halua -.riski silmätulehdus tai virtsatieinfektio. Sain sitten kamalan riidan aikaiseksi- mies nukkui autossa viime yön. Appiukko veti kossua ja anoppi passasi joka välissä sitä. Onpas kiva kesälomaviikko tulossa.
Kommentit (11)
Appiukko sanoi että sauna on hänen.
Ala puuhata sitä vettä altaaseen. Kannat pataan ja altaaseen. Ei ne kehtaa mutista kun alat vaan.
T: anoppi
Meillä laitetaan johtovettä pienten altaaseen, padan kautta.
Koita puhua sille anopille. Kai se ymmärtää huolen lapsista?
Kyllä se altaassa lämpiää. Enpä oo ikinä kuullut et joku laittais lämmintä vettä altaaseen lämpimällä ilmalla!
Mun lapsuudessa mummolassa allas täytettiin aamulla kaivovedellä, joka oli tietysti kylmää, mutta allas oli aurinkoisessa paikassa ja vesi lämpeni muutamassa tunnissa.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä se altaassa lämpiää. Enpä oo ikinä kuullut et joku laittais lämmintä vettä altaaseen lämpimällä ilmalla!
Kyllä me lämmitetään. Pienet pystyy olemaan kauemmin kun lämmittää. Jokivarsien voi olla kylmää vielä. Me lämmitämme lapsenlapsille aina vesijohtoveden, nehän paleltuisi muuten.
Paa appiukolle fatiin odottamaan sitä seissyttä sadevettä silmien pesuun.
No mutta ap, kyllähän se vesi lämpiää nopeasti pienessä altaassa lämpimällä ilmalla. Hukkaat turhaa energiaa veden lämmittämiseen, jos kannat sitä ensin pataan ja sieltä sitten altaaseen. Ja johan mun 1v ja 3v. lapset ovat menneet suoraan luonnonveteen uimaan. Eivät paleltuneet tai kuolleet, eivätkä edes sairastuneet. Järki käteen.
Appi ei siis antanut sinunkaan lämmittää vettä? Ja alkoi ryypätä ja riidellä? Hmm en ehkä menisi enää lasten kanssa mökilleen.
Meillä pienenä mummolassa laitettiin kai seinässä olevasta hanasta letkulla vettä altaaseen muistaakseni. Eli ihan hanavettä, en muista oliko kylmää vai lämmintä.
Olisit lämmittänyt ja hoitanut vedet itse ja ollut citykani. Mitä sillä on väliä?