Hoitajat/lääkärit! Jääkö teillä potilaiden naamat tai nimet mieleen?
Jos näette kaupungilla jonkun potilaanne niin tunnistatteko heidät? "Tuo olikin se peräpukamapotilas..."
Kommentit (8)
Ainakin kaverilleni oli kerran, sairaalan käytävällä, kun kaveri oli siellä miesystäväänsä katsomassa, lääkäri sanonut, että onneksi voit nyt jo hyvin. Kaveri ei itse edes muistanut parin vuoden takaista lääkäriään.
Hankalat tapaukset, luulotautiset ja erikoiset persoonat jää mieleen kyllä tällä hoitsulla. Tavikset flunssineen eivät jää mieleen.
Eäsymmetriseet kasvonpiirteeet jäääävät paremmin mieleen.
Labrahoitajana harvoin jää koska potilaita on useita kymmeniä päivässä.
Aika harvoin... jos joku on pitkään osastolla, saatan muistaa että tuo oli se 2:2 , nimiä en muista. Jotkut usein kävijät saattaa jäädä mieleen tai ”hankalat” asiakkaat myös.
Aika harvat jää. Ennemminkin huomaan, että alkaa löytää tuttuja piirteitä monen ihmisen kasvoista, ja sitten jää miettimään, että oliko tuo entinen työkaveri, potilas, vai ei kumpikaan, mutta muistutti vain jotain ex-työkaveria tai potilasta. Samoin nimet voivat kuulostaa tutulta ilman että yhdistyvät johonkin tiettyyn potilaaseen. Luulen sen johtuvan siitä, että suomalaisilla on samantyyppisiä kasvonpiirteitä, ja tietysti samaan sukunimeä on useammalla.
Harvoin tunnistan tai jää senkummemmin mieleen.
Kyllä. Lääkäreitä tässä ollaan
https://shop.spreadshirt.fi/domifi/oon+laeaekaeri?idea=5d0566b35fd3e40e…