Suomalaisten auttamiskyky on NOLLA!!!!!
tulin asuntooni ja sitten heitin housut huoneeseen ja samalla avaimet, tää on opiskelijaboksi. oma ovi jäi lukkoon mut jätin sen auki raoilleen. avasin sitten parvekkeen ja tuulen imu vetäisi heti oman oveni lukkoon, jäin sitten shortsit jalassa parvekkeelle kyttäämään ihmistä joka voisi soittaa huoltomiehen. odottelin naaapureita parvekkeella..... taloon tuli ulkomaalaisia opiskelijoita jotka ois ehkä jelpannut mutta sitten kun tuli suomalainen opiskelijatyttö, huusin partsilta 2. kerrokselta että "hei, ootko suomalainen? - tyttö- "joo olen" - sanoin että "voisitko pysähtyä ...." - tyttö melkein juoksi sisään.....eikä sanonut mitään......varmaan pelkäsi että yritän vietellä häntä seksuaaliseen kommunikaatioon tai johonkin..... sanoin kylllä voimasanan perään. siis kai se peljästyi sitten. Suomalaista mentaliteettia parhaimmillaan, pelätään kaikkee eikä KETÄÄN MISSÄÄN NIMESSÄ ITSE AUTETA, vaan odotetaan että "joku muu" auttaa tai poliisi
no nyt tuokaan tyttö ei varmaan uskalla enää liikkua sitten pihalla enää, itkee kotonaan ja muuttaa tietysti "turvallisempaan asuntoon" kun joku mies puhui hänelle parvekkeelta!!!!
Kommentit (10)
Yksi ei pysähtynyt, yleistät, että kaikki ovat samanlaisia.
Itse olisi aloittanut ”Hei, anteeksi, jäin parvekkeelle lukkojen taakse.. jne..”, enkä ”ootko suomalainen?”. En olisi myöskään huudellut ”voimasanoja”.
Miksi auttajan piti olla just suomalainen?
Ilmeisesti pääsit kuitenkin pois parvekkeelta vai sieltäkö palstailet?
Melkoista valehtelua harrastat, kun leimaat kaikki yhden perusteella. Joku voisi väittää tätä "tyypilliseksi suomalaiseksi huonoitsetuntoisuudeksi" yhyy me ollaa niin juntteja, huonoja, sivistymättömiä, metsäläisiä ym. Olisit itse ratkaissut asian hyppäämällä parvekkeelta. Se olisi auttanut myös suomalaisia. Yksikin oman kansan negaaja vähemmän auttaa muita!
Mikset pyytänyt niiltä ulkomaalaisilta opiskelijoilta jotka "ehkä ois jelpannut"?
Luulen että pelästyi vahvasti sun borat-tyylisiä kalsareitasi, ja niissä näkyviä jarrutusjälkiä!
Sieltä parvekkeelta siis huudat pysähtymiskehoituksen ja vielä kiroilet perään.
Mistä tämä ihminen olisi voinut arvata että tarvitset apua, etkä suunnittele esimerkiksi vesi-ilmapallon (tai jonkun muun jutun) heittämistä elävään maaliin.
Ensi kerralla kannattaa huutaa vaikka että "anteeksi, voitko auttaa, lukitsin itseni vahingossa ulos".
Nykyään näkee niin ihmeellisiä tyyppejä, että kaikenmaailman huutelijoihin suhtautuu epäluuloisesti.
Minulta tuli kerran eräs aivan normaalin näköinen nuorimies kysymymään varsin hämmentävän kysymyksen.
Anteeksi, haittaako sinua jos pissaan tähän, kuului kohtelias kysymys.
Tämä tapahtui kaupungin keskustassa jalkakäytävällä.
Sanoin hänelle, että kannattaa mennä mieluummin vaikka kirjaston vessaan. Mies kiitteli tyytyväisenä ja lähti kävelemään kirjastolle päin.
Itse kuitenkin säikähdin tilannetta ja välttelin ko. aluetta jonkin aikaa.
suomalaiset on ihmetolloja, ulkomailllakin näkee heti suomalaisen turistiryhmän tai perheen joka on hyvin organisoituneen ja pöllämystyneenn näköinen ja hiippailee vain lähikaupassa ja turistinähtävyyksillä ja hotellilla ja pelkäää kaikkee